19 декабрь куни Ўзбекистон Олий судида ўтказилган очиқ суд мажлисларида жазони ўташ муассасасида жазо ўтаётган 19 нафар аёлнинг назорат тартибида берган шикоят аризаси кўриб чиқилди, дея хабар қилди ЎзА.
Маҳкума аёлларнинг жазонинг асосий қисмини ўтагани, қилмишидан чин кўнгилдан пушаймонлиги, жазони ўташ жараёнида ўзини ижобий жиҳатларини намоён этиб, муассаса раҳбариятининг ташаккурномасини олгани эътиборга олинди.
Суд ажрими билан содир этган жинояти учун тайинланган жазонинг асосий қисмини ўтагани, қилмишига иқрор ва пушаймон бўлгани, ёши ҳамда Ўзбекистон хотин-қизлар қўмитасининг кафолати хати инобатга олиниб, 19 нафар аёлга нисбатан тайинланган жазолар қонунда белгиланган тартибда қисқартирилди.
Бу аёллар қисқартирилган жазо муддатини ўтаб бўлгани сабабли суд залидан қамоқдан озод этилди ва оиласи бағрига қайтарилди.

На открытых судебных заседаниях 19 декабря Верховый суд Узбекистана рассмотрел исковые заявления 19 осужденных женщин и сократил назначенные им сроки наказаний. По причине окончания сокращенного срока женщины были освобождены в зале суда и вернулись в семьи, сообщило УзА.
Сокращая наказания, суд принял во внимание чистосердечное признание, сожаление о содеянном, возраст, а также то, что основную часть наказания женщины уже отбыли. Кроме того, за осужденных поручился Комитет женщин Узбекистана.
Как отмечается в сообщении, между Верховным судом и Комитетом женщин Узбекистана в 2018 году был подписан меморандум, в рамках которого за прошедшие девять месяцев на основе поручительств комитета 148 женщинам назначено наказание, не связанное с лишением свободы.