«Ўзбекнефтгаз» компанияси таркибидаги «ЎзЛИТИнефтгаз» лойиҳа компанияси ҳамда Жанубий Кореянинг Daesan NDE ва Samyoung Material Inspection Technology компаниялари Ўзбекистон нефть-газ соҳасида қвурлардаги нуқсонларни аниқлашга имкон берувчи назорат лабораторияси ташкил этилди, дея хабар қилди «Ўзбекнефтгаз» матбуот хизмати.
«Ўзбекнефтгаз» маълумотларига кўра, республикада ягона бўлган мазкур тажрибахонани ташкил қилишдан мақсад — нефть ва газ тармоғидаги қувурларни путур етказмасдан назорат қилиш бўйича олиб борилаётган ишларнинг юқори сифатини таъминлаш ва янги технологияларни жорий этишдан иборат.
Шунингдек, лабораторияда технологик тизимлардан фойдаланиш жараёнини самарали назорат қилиш ва издан чиқиш ҳолатларининг олдини олишга қаратилган охирги ишланмалар бўйича ўзбек мутахассисларига сабоқ берилади.

Проектная компания «УзЛИТИнефтегаз» в составе «Узбекнефтегаза» и южнокорейские Daesan NDE и Samyoung Material Inspection Technology создали лабораторию неразрушающего контроля, который позволяет выявлять дефекты на трубопроводах в нефтегазовой отрасли Узбекистана, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
По данным «Узбекнефтегаза», единственная в стране лаборатория неразрушающего контроля оснащена самыми современными приборами и оборудованием, а также методиками производства работ и обработки результатов.
На базе лаборатории узбекских специалистов будут обучать последним разработкам в области контроля и эксплуатации технологических систем предупреждения аварийных ситуаций, добавили в пресс-службе.