Ўзбекистон миллий терма жамоаси ва Россиянинг «Ростов» клуби ҳужумчиси Элдор Шомуродов Fox Sport Asia рўйхатига киритилди ва 2019 йилда Осиёнинг энг яхши футболчиси унвонига эга бўлиш учун кураш олиб боради. Бу ҳақда клуб матбуот хизмати хабар берди.
Fox Sport Asia — бу Гонконг ва Жануби-Шарқий Осиёда намойиш этиладиган Жануби-Шарқий Осиёдаги пуллик телевидение тармоғи. Ҳозирги вақтда у The Walt Disney Company шўъба компанияси бўлган Fox Networks Group Asia Pacific томонидан бошқарилади.
Рўйхатга 24 нафар футболчи киритилган, улар орасида Такуми Минамино («Ливерпул»), Сонг Хюн Мин («Тоттенхем»), Паулинё (Гуанчжоу Эвергранд, Хитой) ва бошқалар ҳам бор. Осиёнинг етакчи спорт нашрлари вакиллари номзодларга овоз беришади.
Клуб матбуот хизматининг таъкидлашича, ушбу мукофот Осиё футбол конфедерациясининг (ОФК) йилнинг энг яхши футболчиси мукофотига алоқадор эмас.
Август ойида 24 ёшли Элдор Шомуродов Россия Премер-лигасининг (РПЛ) ой давомида энг яхши ўйинчиси деб топилди. Россия чемпионатида мавсумнинг биринчи қисми якунларига кўра, ўзбекистонлик футболчи тўпурарлар пойгасида 10 та гол билан иккинчи ўринни эгаллаб турибди, «Зенит» ҳужумчиси Артём Дзиуба (11) жадвалда пешқадамлик қилмоқда.

Нападающий сборной Узбекистана и российского клуба «Ростов» Элдор Шомуродов попал в шорт-лист издания Fox Sport Asia и поборется за звание лучшего футболиста Азии 2019 года. Об этом сообщила пресс-служба клуба.
Fox Sports — это сеть платного телевидения в Юго-Восточной Азии, которая вещает в Гонконге и Юго-Восточной Азии. В настоящее время она управляется Fox Networks Group Asia Pacific, дочерней компанией The Walt Disney Company.
Всего в списке 24 игрока, среди которых такие футболисты, как Такуми Минамино («Ливерпуль»), Сон Хын Мин («Тоттенхэм»), Паулиньо («Гуанчжоу Эвергранд», Китай) и другие. Голосовать за номинантов будут представители ведущих спортивных изданий Азии.
В пресс-службе клуба отметили, что эта награда не имеет отношения к премии футболист года в Азии, присуждаемой Азиатской конфедерацией спорта (АФК).
В августе 24-летний Элдор Шомуродов был признан лучшим футболистом российской Премьер-лиги (РПЛ) по итогам месяца. По итогам первой части сезона в чемпионате России узбекистанец занимает второе место в гонке бомбардиров с 10 голами, нападающий «Зенита» Артём Дзюба (11) возглавляет таблицу.