Тошкент метросининг Юнусобод йўналиши иккинчи босқичи «лойиҳани амалга ошириш жадвали бўйича, қурилиш меъёрлари ва техник талабларга мувофиқ» фойдаланишга топширилади", — дея хабар қилди «Ўзбекистон темир йўллари"компанияси.
Хабарда қайд этилишича, бу бир қатор оммавий ахборот воситаларида хабар қилинганидек жорий йилнинг 28 декабрда амалга оширилмайди.
Компания объектда қурилиш техникалари сонининг оширилишини кучли ёғингарчиликлар бошланмасидан аввал қуруқ кунларда ишларни ташкил этишга қаратилгани билан боғлади.
Метронинг Юнусобод йўналиши қурилишини 28 декабрга қадар якунига етказиш белгилангани тўғрисида, жумладан, «Газета.uz» ҳам яқинда қурилиш участкасида тупроқ ўпирилиши тўғрисидаги хабарларда ёзиб ўтган эди. Бироқ бу сана журналистлар томонидан ўйлаб топилмаган.
Компаниянинг ўзи ушбу лойиҳани шу йил баҳорида якунлаш ниятида эканлигини эълон қилган эди. Февраль ойида Ўзбекистон президентининг матбуот хизмати ҳам: «Узунлиги 2,9 км бўлган линия 2019 йилда фойдаланишга топширилиши режалаштирилган», — деб хабар берган эди.
«Ўзбекистон темир йўллари» веб-сайтидаги юқоридаги ҳаволада президентнинг 2016 йил 29 ноябрдаги ПҚ-2664-сонли қарорига мувофиқ, 2019 йил охирига қадар Сергели метросининг фойдаланишга топширилиши ҳақида сўз боради. Бироқ, октябрь ойида компания вакили йўналиш келгуси йилнинг 21 мартига қадар фойдаланишга топширилишини маълум қилди.
Юнусобод йўналиши қурилишидаги фожиадан сўнг, байрамлар арафасида йирик объектларни фойдаланишга топшириш анъанасидан воз кечишга чақириқлар янгради.
«Байрамлар олдидан янги объектларни очиш анъанага айланган. Аммо буни объект тўлиқ тайёр бўлгандагина қилиш керак», — деди «Миллий тикланиш» партияси вакили Нодиржон Мухторов авариядан бир кун кейин, 19 декабрь куни бўлиб ўтган сайловолди мунозарасида.
«Халқимиз йирик объектларни байрамлар арафасида фойдаланишга топширишдан норози. Партиямиз бундай амалиётга қарши», — деди ЎзЛиДеП партиясининг вакили Нуриддин Муродов ўшанда.
«Йирик қурилишларни байрамлар арафасида якунига етказиш одатига нуқта қўйиш вақти келди. Шуни унутмайликки, охир-оқибат қурилишнинг сифати муҳим аҳамиятга эга», — деди ЎзЛиДеП партиясининг раҳбари Актам Хаитов 20 декабрь куни.

Второй этап Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена будет сдан в эксплуатацию «согласно графику реализации проекта, в соответствии со строительными нормами и техническими требованиями», сообщила компания «Узбекистон темир йуллари».
В сообщении подчеркивается, что это будет сделано «не 28 декабря текущего года, как сообщается в ряде средств массовой информации».
В компании объяснили увеличение количества строительной техники на объекте стремлением «организовать работы в сухие дни, до наступления обильных осадков».
О том, что строительство новых станций Юнусабадской линии метро намечено завершить до 28 декабря, писала в том числе и «Газета.uz» в недавней новости об обвале грунта на участке строительства. Но эта дата не была выдумана журналистом.
О планах по завершению проекта в текущем году весной сообщала сама компания. Пресс-служба президента Узбекистана в феврале также сообщала: «Линию протяженностью 2,9 км намечено сдать в эксплуатацию в 2019 году».
В приведенной выше ссылке с сайта «Узбекистон темир йуллари» также говорится, что согласно постановлению президента №ПП-2664 от 29 ноября 2016 года до конца 2019 года будет сдана в эксплуатацию Сергелийская линия метрополитена. Однако в октябре представитель компании сообщил о сдаче ветки к 21 марта следующего года.
После трагедии на строительстве Юнусабадской линии начали звучать призывы отказаться от традиции сдавать масштабные объекты к праздничным датам.
«Открывать новые объекты к праздникам — это в нашей традиции. Но нужно это делать только если объект полностью готов», — заявил на предвыборных дебатах 19 декабря, на следующий день после аварии, представитель партии «Миллий тикланиш» Нодиржон Мухторов.
«Наш народ недоволен тем, что сдачу крупных объектов приурочивают к праздникам. Наша партия против такой практики», — отметил тогда же представитель партии УзЛиДеП Нуриддин Муродов.
«Пришло время положить конец привычке „завершать масштабные строительства к праздникам“. Не будем забывать, в конечном итоге значение имеет лишь качество постройки», — сказал 20 декабря лидер партии УзЛиДеП Актам Хаитов.