27 декабрь куни соат 7:22да Bek Air авиакомпаниясининг Z2100 рейси билан «Олмаота — Нур-Султон» йўналиши бўйича парвоз қилаётган Fokker 100 самолёти парвоз пайтида радарлардан ғойиб бўлди, деб хабар берди Қозоғистон саноат ва инфратузилмани ривожлантириш вазирлигининг Фуқаро авиацияси қўмитаси.
Бортида 95 йўловчи ва 5 экипаж аъзоси бўлган самолёт баландликни йўқотиб, аэропорт ташқарисида икки қаватли бино билан тўқнашди. Ёнгиғ содир бўлмаган. Айни пайтда, тахминан 9 кишининг вафот этгани маълум.
Йўловчилар ва самолёт экипажи эвакуация қилинди. Қозоғистон бош вазири топшириғи билан ҳукумат комиссияси тузилган.
Авария тафсилотлари аниқланмагунча, ушбу турдаги самолётларнинг парвозлари вақтинча тўхтатилади.
Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Токаев ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдирди. «Жабрланганларга ёрдам кўрсатилади… Барча айбдорлар қонунга мувофиқ қаттиқ жазоланади», — деб ёзди у Twitter саҳифасида.
Ўзбекистон ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти мазкур авиаҳалокатда жароҳатланганлар ва ҳалок бўлганлар орасида Ўзбекистон фуқароларининг йўқлигини хабар қилди.

27 декабря в 7:22 самолет Fokker 100 рейса Z2100 авиакомпании Bek Air по направлению «Алматы — Нур-Султан» при взлете пропал с радаров, сообщил Комитет гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Казахстана.
Самолет с 95 пассажирами и 5 членами экипажа на борту потерял высоту и упал за пределами аэродрома, столкнувшись с двухэтажным строением. Возгорание не произошло. На данный момент известно о 14 погибших и 35 пострадавших.
Осуществляется эвакуация пассажиров и экипажа воздушного судна. По поручению премьер-министра Казахстана создана правительственная комиссия, которая вылетает на место происшествия.
До выяснения обстоятельств происшествия полеты самолетов данного типа временно приостановлены.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выразил соболезнования родным и близким погибших. «Пострадавшим будет оказана помощь… Все виновные понесут строгое наказание в соответствии с законом», — написал он в Twitter.