Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Теҳрон шаҳри яқинида Украинанинг йўловчи самолёти қулаши оқибатида кўплаб инсонлар ҳалок бўлгани муносабати билан Украина ва Эрон президентларига ҳамдардлик мактублари йўллади.
Давлат раҳбари марҳумларнинг оила аъзолари ва яқинларига чуқур таъзия изҳор этди, дея хабар берди президент матбуот хизмати.
8 январь куни эрталаб Украинанинг Boeing 737 йўловчи самолёти Теҳрон аэропортидан ҳавога кўтарилганидан кўп ўтмай ҳалокатга учради. Самолёт бортида 167 йўловчи ва тўққиз нафар экипаж аъзоси бўлган — уларнинг ҳеч бири тирик қолмаган.
Украина Ташқи ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, ҳалок бўлганлар орасида 82 нафар Эрон, 63 нафар Канада, 11 нафар Украина (икки йўловчи ва тўққиз нафар экипаж аъзоси), 10 нафар Швеция, тўрт нафар Афғонистон, уч нафар Германия ва уч нафар Буюк Британия фуқароси бўлган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил телеграммы с соболезнованиями главам Украины и Ирана в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате крушения украинского пассажирского самолета близ Тегерана.
Как сообщила пресс-служба главы государства, президент выразил слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших.
Утром 8 января вскоре после вылета из аэропорта Тегерана разбился украинский пассажирский Boeing 737. На борту самолета находились 167 пассажиров и девять членов экипажа — никто из них не выжил.
По информации МИД Украины, среди погибших были 82 гражданина Ирана, 63 — Канады, 11 — Украины (два пассажира и девять членов экипажа), 10 — Швеции, четыре — Афганистана, три — Германии и три — Великобритании.