Ўзбекистон 2020 йилда ЕХҲТ Доимий Кенгашининг Иқтисодий ва экологик масалалар қўмитаси раиси этиб тайинланди, деб хабар берди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати. 2017 йилдан 2019 йилгача қўмитани Қозоғистон бошқарган.
Мамлакатимизнинг ЕХҲТдаги доимий вакили, элчи Шерзод Асадов қўмита раҳбари бўлди. Ушбу қарор 9 январь куни ўтказилган конференцияда қабул қилинди.
Иқтисодий ва экологик масалалар қўмитаси ЕХҲТ минтақасидаги иқтисодий ва экологик соҳаларда ҳамкорлик ва хавфсизликка оид кўплаб масалаларни, шу жумладан коррупцияга қарши курашиш, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги, транспорт ва логистика, миграция, ахборот-коммуникация ва яшил технологияларни ривожлантириш масалаларини назорат қилади.
Буюк Британиянинг ЕХҲТдаги доимий вакили Неил Буш Хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси, Чехиянинг ташкилотдаги доимий вакили Иво Шрамек эса Инсон ҳуқуқлари қўмитаси раҳбари этиб тайинланди.

Узбекистан назначен председателем Экономико-экологического комитета Постоянного совета ОБСЕ в 2020 году, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел. С 2017 по 2019 годы комитет возглавлял Казахстан.
Главой комитета стал постоянный представитель страны при ОБСЕ посол Шерзод Асадов. Такое решение принято на конференции 9 января действующим председательством Албании в ОБСЕ.
Экономико-экологический комитет курирует широкий круг вопросов сотрудничества и безопасности в экономической и экологической сферах на пространстве ОБСЕ, включая проблематику противодействия коррупции, энергетическую и продовольственную безопасность, транспорт и логистику, миграцию, развитие информационно-коммуникационных и «зеленых» технологий.
Председателем Комитета по вопросам безопасности назначен постоянный представитель Великобритании при ОБСЕ Нил Буш, а главой Комитета по правам человека — постпред Чехии при организации Иво Шрамек.