Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов душанба куни шаҳарнинг янги сайланган халқ депутатлари шаҳар кенгаши сессиясида Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевни «етакчи раҳбар ва замонавий менежер» деб атади, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Аввалроқ амалдаги ҳоким Жаҳонгир Ортиқхўжаев Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг тақдимномасига биноан пойтахт маъмурияти раҳбари лавозимига қайта тасдиқлангани ҳақида хабар берган эдик.
Давлат раҳбарининг тақдимотини бош вазир Абдулла Арипов ўқиб берди. Кенгашда вакиллик қилган барча партиялар унинг номзодини қўллаб-қувватладилар.
«Жаҳонгир Ортиқхўжаев 1975 йилда туғилган. Олий маълумотли, 1996 йилда Тошкент давлат иқтисодиёт университетини тамомлаган. У ҳозирги лавозимида 2018 йил декабридан бери ишлайди. Жаҳонгир Ортиқхўжаев иқтисодиёт ва қурилиш соҳасида етарлича тажриба тўплаган, замонавий тафаккурга эга етакчи кадрлардан», — деди у.
Бевосита Жаҳонгир Ортиқхўжаев раҳбарлигида Тошкентда Tashkent City мажмуаси, президент мактаби, Абдулла Қодирий номидаги ижод мактаби, математик фанлари мактаби барпо этилди, Olmazor Business City ва Yunusobod Business City марказлари, Ғалаба боғи, Адиблар хиёбони барпо этилмоқда, дейилади тақдимномада.
Биргина 2019 йилнинг ўзида 16590 хонадонли 371 кўп қаватли уй қурилиб, фойдаланишга топширилди. 1 миллиард 946 миллион доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилди, умумий қиймати 420 миллион доллар бўлган 151 лойиҳа амалга оширилди. Пойтахт корхоналари томонидан 247 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди — бу кўрсаткич 9,7 фоизга оширилди. Йил якунлари бўйича маҳаллий бюджетга тушумлар 6,7 трлн сўмдан ошди, бюджетнинг даромад қисми бўйича режа 743 млрд сўмга оширилди.
«Ўтган давр мобайнида Жаҳонгир Ортиқхўжаев ўзини мамлакатдаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг мақсадларини тушунадиган ва аниқ вазифаларни самарали бажаришга қодир бўлган фидойи ва ташаббускор раҳбар сифатида намоён этди», — дея ўқиб эшиттирди бош вазир Президент администратсияси раҳбари Зайнилобиддин Низомиддинов томонидан имзоланган тақдимномадан.
Абдулла Арипов Жаҳонгир Ортиқхўжаевни «замонавий фикрлайдиган, ишини замонавий даражада ташкил қила оладиган, келажакни кўра оладиган етакчи раҳбар ва замонавий менежер» деб атади.
«Унинг раҳбарлиги остида Тошкентнинг замонавий замонавий қиёфаси пайдо бўлди. Қисқа вақт ичида янги бино ва иншоотлар юқори сифатда барпо этилди. Лойиғини беришимиз керак. Чунки илгари бино ва иншоотлар тез ва шошма-шошарлик билан қурилар, кейин бир мунча вақт ўтгач [охирига етказиб қўйиш учун] қурувчиларни юборишга тўғри келар эди. Жаҳонгир Абидович иштирокида ёки бошчилигида қурилган бино ва иншоотларда эса фойдаланишга топширилгандан сўнг, камчиликларни текшириш ёки йўқ қилишнинг ҳожати йўқ. Чунки бу киши ишни мукаммал савияга олиб чиқади», — дея таъкидлади ҳукумат раҳбари.
Бош вазир Тошкент ҳокими томонидан асос солинган компаниялар муваффақияти тўғрисида бир нечта мисоллар келтирди.
«Озарбайжонга ташрифимиз чоғида энг замонавий меҳмонхонанинг турли хоналарида Жаҳонгир Артйххўжаев томонидан асос солинган Artel компаниясининг маиший жиҳозлари борлигига гувоҳ бўлдик. Нафақат Озарбайжонда, балки Қозоғистонда, Россияда ҳам… Президент номидан Афғонистоннинг Мозори Шариф шаҳрига ташриф буюрганимизда, у ерда барча эълонлар араб тилида ёзилган эди, мен лотин алифбосидаги учта реклама — Akfa, Artel ва Crafers рекламаларини кўрдим. Жаҳонгир Абидович қайси соҳада бўлмасин, барчасини юқори савияда бажаради», — деди у.
Абдулла Арипов, шунингдек, президентнинг Тошкентни ободонлаштириш ҳақидаги топшириғига ҳам тўхталиб ўтди. Унинг айтишича, ишлаб чиқариш корхоналарини пойтахтнинг чеккасига кўчириш, шаҳарнинг ўзида эса «аҳолига юқори даромад ва маош берадиган» хизмат кўрсатувчи компаниялар сонини кўпайтириш режалаштирилган.
«Жаҳонгир Абидович ушбу жараённи амалга ошириш учун тўғри ёндашувни танлади. У шошилмади, яхши тавсиялар берадиган соҳадаги яхши мутахассисларни таклиф қилди. Масалан, Cushman & Wakefield ва PricewaterhouseCoopers консалтинг компаниялари. Президентнинг Тошкент [объектлари]га ташрифи чоғида ушбу масалалар бўйича ҳисобот тақдим этилди, муҳтарам президент ушбу ғояларни қўллаб-қувватлади», — деди у.
Ҳукумат раҳбарининг таъкидлашича, президент Тошкентни нафақат Марказий Осиёда, балки минтақадаги энг йирик марказлардан бирига айлантириш бўйича таклифлар билан танишган ва қўллаб-қувватлаган.
«Мана, кўчанинг нариги томонида Tashkent City, бундан икки йил олдин президент бу ерга келиб, лойиҳани бошлаганида ҳеч ким ишонмаган. Дастлаб, Жаҳонгир Абидович, у ҳали ҳам тадбиркор бўлиб ишлаётган пайтда, Tashkent City қурилиш дирекциясининг бошлиғи этиб тайинланди. Қурилишнинг биринчи босқичи ўз вақтида ва юқори даражада якунланди. Сизнинг эътиборингизни янги йил арафасида ўрнатилган махсус камералар томонидан Tashkent Cityга 900 мингдан ортиқ киши ташриф буюрганини қайд этилганига қаратмоқчиман. Яъни, Жаҳонгир Абидовичнинг меҳнати натижасида одамлар бемалол кўчага чиқишлари ва кўчаларда сайр қилишлари учун қулайликлар яратилган», — деди бош вазир.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов назвал хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева «ведущим руководителем и современным менеджером» на сессии городского новоизбранного кенгаша народных депутатов в понедельник, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Ранее мы сообщали, что действующий хоким Джахонгир Артыкходжаев по представлению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева был вновь утвержден на должность главы администрации столицы.
Представление главы государства озвучил премьер-министр Абдулла Арипов. Все партии, представленные в кенгаше, кандидатуру поддержали.
«Джахонгир Артыкходжаев родился в 1975 году. Имеет высшее образование, окончил Ташкентский государственный экономический университет в 1996 году. На своей текущей должности работает с декабря 2018 года. Джахонгир Артыкходжаев имеет достаточный опыт в сфере экономики и строительства, является руководящим кадром с современным мышлением», — отметил он.
Непосредственно под руководством Джахонгира Артыкходжаев в Ташкенте возведены комплекс Tashkent City, президентская школа, творческая школа имени Абдуллы Кадыри, математическая научная школа, центры Olmazor Business City и Yunusobod Business City, строится парк Победы, аллея Литераторов, говорится в представлении.
Только за 2019 год был построен и введен в эксплуатацию 371 многоэтажный дом с 16590 квартирами. Освоены прямые иностранные инвестиции в размере 1 млрд 946 млн долларов, запущен 151 проект общей стоимостью 420 млн долларов. Предприятия Ташкента экспортировали продукцию на 247 млн долларов — показатели перевыполнены на 9,7%. По итогам года поступления в местный бюджет превысили 6,7 трлн сумов, план по доходной части бюджета перевыполнен на 743 млрд сумов.
«За прошедший период Джахонгир Артыкходжаев зарекомендовал себя как самоотверженный и инициативный руководитель, понимающий цели социально-экономических реформ в стране, способный эффективно выполнять определенные задачи», — озвучил премьер представление, подписанное руководителем Администрации президента Зайнилобиддином Низомиддиновым.
Абдулла Арипов назвал Джахонгира Артыкходжаева «ведущим руководителем и современным менеджером, который мыслит современно, способен организовать работу на современном уровне, предвидеть будущее».
«Под его руководством появляется новый современный облик Ташкента. Новые здания и строения возведены в короткие сроки с высоким качеством. Нужно отдать должное. Поскольку раньше после быстрого и поспешного строительства зданий и строений, спустя некоторое время, приходилось отправлять строителей, чтобы [дорабатывать]. А здания и сооружения, построенные при участии или под руководством Джахонгира Абидовича, после введения в эксплуатацию нет необходимости в проверке или устранении недостатков. Потому что это человек, который доводит работу до совершенного уровня», — подчеркнул глава правительства.
Премьер-министр привел несколько примеров успеха компаний, основанных хокимом Ташкента.
«Во время визита в Азербайджан мы стали свидетелями того, что в разных комнатах самого современного отеля была бытовая техника от компании Artel, созданная Джахонгиром Артыкходжаевым. Не только в Азербайджане, но и в Казахстане, в России… Когда мы по поручению президента посетили Мазари-Шариф в Афганистане, где вся реклама написана арабской вязью, я увидел три рекламы на латинице — реклама Akfa, Artel и Crafers. Какая бы сфера это ни была, Джахонгир Абидович все делает на высшем уровне», — сказал он.
Абдулла Арипов также остановился на поручении президента об урбанизации Ташкента. По его словам, производственные предприятия планируется вывести на окраины столицы, а в самом городе — увеличить число компаний сферы услуг, «которые принесут высокие доходы и зарплаты населению».
«Джахонгир Абидович выбрал правильный подход для реализации этого процесса. Он не стал спешить, пригласил хороших специалистов сферы, которые дают хорошие рекомендации. Например, консалтинговые компании Cushman & Wakefield и PricewaterhouseCoopers. По этим вопросам предоставлен отчет во время посещения президентом [объектов] Ташкента, уважаемый президент поддержал эти идеи», — рассказал он.
Глава правительства отметил, что президент ознакомился и поддержал предложения по превращению Ташкента в один из самых крупных центров не только в Центральной Азии, но и в регионе.
«Вот Tashkent City, через улицу, два года назад никто не верил, когда президент пришел сюда и начинал проект. Сначала Джахонгира Абидовича, когда он еще работал предпринимателем, назначили руководителем Дирекции по строительству Tashkent City. Первый этап строительства выполнен своевременно и на высоком уровне. Хочу обратить ваше внимание, что в преддверии Нового года специальные камеры, установленные там, зафиксировали более 900 тысяч человек, посетивших Tashkent City. То есть в результате работы Джахонгира Абидовича созданы удобства, чтобы люди свободно выходили и гуляли на улицах», — заявил премьер-министр.