2016 йилда пойтахтда очилган беш юлдузли Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонасини хусусийлаштириш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда сешанба куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев раислигида бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилинди.
Учрашув президентнинг 2019 йилда Бирлашган Араб Амирликлари ва Японияга қилган ташрифларидан сўнг эришилган келишувларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилишга бағишланди.
Хабар қилинишича, БАА иштирокида устав капитали 1 миллиард долларни ташкил этувчи The Abu Dhabi Uzbek Fund сармоявий жамғармаси ташкил этилган. Бугунги кунга келиб ушбу жамғарма маблағларидан кичик ва ўрта лойиҳаларни молиялаштириш, шунингдек, Самарқандда меҳмонхона қурилиши ва Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонасини хусусийлаштириш учун маблағ ажратиш тасдиқланди.
«Газета.uz»нинг ҳукуматдаги манбаларининг аниқлик киритишича, Hyatt Regency Tashkent учун 110 миллион доллар жалб қилиш режалаштирилган. Ҳозирги вақтда меҳмонхона инвестицион компания жамоаси томонидан баҳолашдан ўтказилди. Ҳисобот, шу жумладан объектнинг молиявий модели жамғарма кузатув кенгашига тақдим этилади.
Ҳозирда Давлат активларини бошқариш агентлигининг баҳолаш ҳисоботи кутилмоқда, кейинчалик у музокаралар учун Амирликка тақдим этилади.
Меҳмонхона эгаси — «Пойтахт қурилиш ва хизмат» ДУК. Hyatt Regency Tashkent қурилиши қиймати 205 миллион долларни ташкил этади. Шу жумладан, «Халқ банки»нинг 7 йил муддатга жамғариб бориладиган пенсия тизимидан 100 миллиард сўмлик кредит (1 йиллик имтиёзли давр билан, йиллик 9 фоиз ставкаси билан) тақдим этилган эди. «Халқ банки» ва «Пойтахт қурилиш ва хизмат» ўртасида кредит шартномаси, истисно тариқасида, Марказий банк стандартларини қўлламасдан тузилган.
Эслатиб ўтамиз, Тошкентнинг 2020 йилги бюджети лойиҳасида Hyatt Regency Tashkent кредитларини қоплаш учун 66,4 миллиард сўм ажратиш кўзда тутилган. Пойтахт маъмурияти матбуот хизматининг «Газета.uz»га хабар беришича, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 февралдаги 49-сонли қарори асосида давлат бюджетидан маблағлар ажратилган (ҳужжат очиқ маълумотларда мавжуд эмас).

Пятизвездочный отель Hyatt Regency Tashkent, открытый в столице в 2016 году, планируется приватизировать. Об этом стало известно на совещании под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во вторник.
Совещание было посвящено обсуждению реализации договоренностей, достигнутых по итогам состоявшихся в 2019 году визитов президента в Объединенные Арабские Эмираты и Японию.
Сообщается, что при участии ОАЭ создан инвестиционный фонд The Abu Dhabi Uzbek Fund с капиталом 1 млрд долларов. На сегодняшний день одобрено финансирование за счет средств данного фонда малых и средних проектов, а также строительство гостиницы в Самарканде и приватизация отеля Hyatt Regency Tashkent.
Как уточнили «Газете.uz» источники в правительстве, в Hyatt Regency Tashkent планируется привлечь 110 млн долларов. В настоящее время проведена собственная оценка отеля командой инвестиционной компании. Отчет, в том числе финансовая модель объекта, представлен в наблюдательный совет фонда.
Сейчас ожидается оценочный отчет Агентства по управлению государственными активами, который впоследствии будет представлен эмиратской стороне для проведения переговоров.
Владельцем гостиницы является ГУП «Пойтахт курилиш ва хизмат». Строительство Hyatt Regency Tashkent обошлось в 205 млн долларов, включая кредит «Народного банка» в 100 млрд сумов из средств Накопительной пенсионной системы, выделенный скором на 7 лет (со льготным периодом 1 год, с процентной ставкой 9% годовых). Кредитный договор между Народным банком и «Пойтахт курилиш ва хизмат» в порядке исключения был заключен без применения нормативов Центрального банка.
Отметим, что в проекте бюджета Ташкента на 2020 год предусмотрено выделение 66,4 млрд сумов на покрытие кредитов Hyatt Regency Tashkent. В пресс-службе столичной администрации «Газете.uz» сообщили, что средства выделяются из государственного бюджета на основании постановления Кабинета Министров №49 от 22 февраля 2018 года (документа в открытом доступе нет).