Ўзбекистон президенти нотариат тизимини тубдан ислоҳ қилиш тўғрисидаги қонунни имзолади, дея хабар қилди Олий Мажлис Сенати матбуот хизмати. Ҳужжат 9 декабрда Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 14 декабрда парламент юқори палатаси томонидан маъқулланган эди. У 15 январь куни давлат раҳбари имзолаганидан сўнг кучга кирди.
Қонун билан «Гаров тўғрисида"ги, «Нотариат тўғрисида"ги, «Лизинг тўғрисида"ги, «Ипотека тўғрисида"ги, «Риэлторлик фаолияти тўғрисида"ги, «Кредит ахбороти алмашинуви тўғрисида"ги, «Васийлик ва ҳомийлик тўғрисида"ги, «Медиация тўғрисида"ги, Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик ва Фуқаролик процессуал кодексларига, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қарори билан тасдиқланадиган «Амалга оширилиши учун лицензиялар талаб қилинадиган фаолият турларининг рўйхати»га ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун қуйидагиларни назарду тутади:
- давлат нотариал идораларини нодавлат нотариал идораларга босқичма-босқич ўтказиш;
- Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатасининг фаолиятини ташкил этиш тартиби, унинг асосий вазифалари ва фаолияти йўналишлари;
- айрим турдаги битимлар учун мажбурий нотариал тасдиқлашни бекор қилиш, шунингдек нотариал ҳаракатларнинг янги турларини жорий этиш;
- мулкни бошқа шахсга ўтказиш, ижарага олиш (ижарага бериш) ва ундан бепул фойдаланиш шартномаларини тасдиқлашда айрим талабларни бекор қилиш ҳамда бундай турдаги битимларни тасдиқлаш жараёнини соддалаштириш;
- нотариал ҳаракатларни масофадан, шу жумладан видеоконференцалоқа ёрдамида амалга ошириш механизмини жорий этиш;
- нотариус касбий мажбуриятларни бажариши вақтида етказилган зарардан фуқароларни ҳимоя қилиш мақсадида нодавлат нотариал идоралар нотариусларининг фуқаролик жавобгарлигини суғурта қилиш;
- нотариусга электрон мурожаат қилиш тизимини такомиллаштириш орқали тезкор нотариал хизматлар кўрсатиш.
«Илғор хорижий тажрибанинг кўрсатишича, жисмоний ва юридик шахслар олдини олувчи одил судлов функциясини бажарадиган нотариатнинг фаол нодавлат моделига эҳтиёжи ошган. Бундай нотариат жамиятда ўзгараётган жараёнларга тезликда жавоб қайтаришга, истеъмолчиларнинг эҳтиёжларига қараб тезда ўзгаришга қодир», — дейилади хабарда.

Президент Узбекистана подписал закон о коренном реформировании системы нотариата, сообщила пресс-служба Сената Олий Мажлиса. Документ был принят Законодательной палатой 9 декабря и одобрен верхней палатой парламента 14 декабря и вступил в силу после подписания главой государства 15 января.
Законом внесены изменения и дополнения в законы «О залоге», «О нотариате», «О лизинге», «Об ипотеке», «О риэлторской деятельности», «Об обмене кредитной информацией», «Об опеке и попечительстве», «О медиации», Гражданский и Гражданский процессуальный кодексы, а также перечень видов деятельности, на осуществление которых требуются лицензии.
Документ предусматривает:
• поэтапный перевод государственных нотариальных контор в негосударственные нотариальные конторы;
• порядок организации деятельности Нотариальной палаты Узбекистана, ее основные задачи и направления деятельности;
• отмену обязательного нотариального удостоверения для отдельных видов сделок, а также введение новых видов нотариальных действий;
• отмену некоторых требований при удостоверении договоров отчуждения, найма (аренды) и безвозмездного пользования имущества и упрощение процесса удостоверения такого рода сделок;
• внедрение механизма дистанционных нотариальных действий, в том числе посредством видеоконференцсвязи;
• страхование гражданской ответственности нотариусов негосударственных нотариальных контор в целях защиты граждан от ущерба, причиненного в процессе исполнения нотариусом своих профессиональных обязанностей;
• предоставление оперативных нотариальных услуг путем совершенствования системы электронного обращения к нотариусу.
Как отмечается в сообщении, физические и юридические лица нуждаются в активной негосударственной модели нотариата, который выполняет функцию предупредительного правосудия. «Такой нотариат способен гибко реагировать на меняющиеся общественные процессы, быстро меняться под нужды потребителей», — пишет пресс-служба.
«Газета.uz» публиковала подробный разбор закона о реформировании нотариата после одобрения документа Сенатом.