Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 17 январь куни Жаҳон банки вице-президенти Сирил Мюллер бошчилигидаги делегацияни қабул қилди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва устувор йўналишлари муҳокама қилинди. Муҳим тармоқларда, жумладан, қишлоқ хўжалиги, энергетика, нефть-газ тармоғи, транспорт ва бошқа соҳаларда ислоҳотларни давом эттиришга кўмакни кенгайтириш ҳамда қашшоқликка қарши курашиш борасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги шериклик бўйича янги узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Бугунги кунда Жаҳон банки томонидан Ўзбекистонда амалга оширилган ва давом эттирилаётган лойиҳаларнинг қиймати 5,5 миллиард долларни ташкил этади. Ўтган йили ушбу глобал молиявий институт умумий қиймати қарийб 1 миллиард доллар бўлган янги истиқболли лойиҳаларни маъқуллади.
16 январь куни Сенат раиси Танзила Нарбаева ЖБ делегацияси билан учрашган эди. Банк вакиллари миллий иқтисодиётни янада эркинлаштиришнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш борасида Олий Мажлис Сенати билан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди. Учрашувда Жаҳон банки Олий Мажлис Сенатининг қишлоқ жойларда аёллар тадбиркорлигини молиялаштириш, шу жумладан касаначилик билан шуғулланадиган хотин-қизларга ёрдам кўрсатиш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлагани таъкидланди. Ушбу лойиҳа The Japan Social Development Fund (JSDF) дастури доирасида амалга оширилади.
Худди шу куни бош вазирнинг биринчи ўринбосари — транспорт вазири Очилбой Раматов Жаҳон банки делегацияси аъзолари билан учрашди. Томонлар Жаҳон банки билан ҳамкорликда мамлакат транспорт инфратузилмалари, жумладан аэропортлар, автомобиль йўллари қурилиши ва реконструкция қилиниши бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига тўхталиб ўтди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков билан учрашувда Сирил Мюллер сабзавотчилик тармоқларида экспорт хажмларини сезиларли даражада ошгани ва бунинг натижасида мамлакат савдо балансининг оптималлашганини таъкидлаб ўтди. Бу эса, унинг сўзларига кўра, миллий иқтисодиётни барқарорлиги ошганини аломати бўлиб ҳисобланади. Аҳолининг тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиниши ҳисобига иқтисодиётнинг реал секторини жадал ривожлантиришга эътибор каратиш тавсия этилди, бу эса, ўз навбатида, бюджет даромадларини кўпайтириш орқали аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашни кучайтиришга имкон яратади. У аҳолининг тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш ҳисобига иқтисодиётнинг реал секторини жадал ривожлантиришга эътибор каратиш лозимлигини тавсия қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 января принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом Сирилом Мюллером, сообщила пресс-служба главы государства.
На встрече стороны обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества. Особое внимание уделено расширению содействия в продвижении реформ в таких сферах, как сельское хозяйство, энергетика, нефтегазовая отрасль и транспортный сектор, а также в реализации совместных проектов по борьбе с бедностью.
Стороны также договорились о разработке новой долгосрочной стратегии партнерства Узбекистана и Всемирного банка, отмечается в сообщении.
Портфель реализованных и текущих проектов ВБ в Узбекистане сегодня достигает 5,5 млрд долларов. В прошлом году банк одобрил новые проекты на сумму до 1 млрд долларов.
В четверг, 16 января, встречу с делегацией ВБ провела председатель Сената Танзила Нарбаева. Представители банка выразили готовность сотрудничать с новым парламентом для совершенствования правовых основ либерализации национальной экономики. ВБ также поддержал инициативу Сената по финансированию женского предпринимательства в сельской местности. Проект будет реализован в рамках программы The Japan Social Development Fund (JSDF).
В этот же день с делегацией Всемирного банка встретился первый заместитель премьер-министра — министр транспорта Очилбой Раматов. Стороны обсудили реализацию проектов по улучшению транспортной инфраструктуры страны, в том числе по строительству и реконструкции аэропортов и автодорог в сотрудничестве с ВБ.
На встрече с министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым Сирил Мюллер отметил значительное увеличение экспорта в текстильной, автомобилестроительной и плодоовощной отраслях, и, как следствие, оптимизацию торгового баланса Узбекистана. Он рекомендовал уделить внимание интенсивному развитию реального сектора экономики за счет вовлечения населения в предпринимательство.