Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси (ЎзЛиДеП) амалдаги мамлакат бош вазири лавозимига амалдаги ҳукумат раҳбари Абдулла Арипов номзодини илгари сурди. Овоз бериш шанба куни Тошкентда партия сиёсий кенгаши йиғилишида бўлиб ўтди, дея хабар қилди «Газета.uz» мухбири.
Қонунчиликка кўра, бош вазир номзоди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига бўлиб ўтган сайловларда энг кўп ўрин олган сиёсий партия (ёки энг кўп тенг миқдорда ўринга эга бўлган бир нечта партиялар) томонидан таклиф этилади.
ЎзЛиДеП Сиёсий кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Актам Хаитов йиғилишда сўзга чиқиб, ўтган сайловларда партия 150 депутатлик ўрнидан 53тасини қўлга киритганини ва тўртинчи марта парламентдаги энг катта фракцияни ташкил этганини таъкидлади.
Партия томонидан тақдим этилган номзод Ўзбекистон президенти томонидан кўриб чиқилиши ва 10 кун ичида уни Олий Мажлис палаталарига кўриб чиқиш ва тасдиқлаш учун тақдим этилиши керак.
Олий Мажлисда унинг номзодини кўриб чиқиш чоғида ҳукумат раҳбари лавозимига номзод Вазирлар Маҳкамасининг яқин ва узоқ муддатга мўлжалланган ҳаракат дастурини тақдим этади. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари умумий сонининг ярмидан кўпроғи овози берса, номзод тасдиқланган деб ҳисобланади.
Абдулла Арипов (1961 йилда туғилган) 2016 йил декабрь ойида Ўзбекистон ҳукуматига раҳбар бўлган эди. 10 йилдан ортиқ муддат — 2002 йил майдан 2012 йил августгача бош вазир ўринбосари лавозимида ишлаган. Бунга параллел равишда 2005−2009 йилларда Ўзбекистон алоқа ва ахборотлаштириш агентлигини бошқарган.
2016 йил сентябрь ойида мамлакатда янги президент сайланганидан кейин Абдулла Арипов ҳукуматга бош вазир ўринбосари ва Вазирлар Маҳкамасининг Ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари комплекси раҳбари сифатида қайтди.

Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана (УзЛиДеП) предложило на пост премьер-министра страны кандидатуру действующего главы правительства Абдуллы Арипова. Голосование состоялось на заседании политического совета партии в Ташкенте в субботу, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Согласно законодательству, кандидатура премьер-министра предлагается политической партией, набравшей наибольшее количество депутатских мест на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан (или несколькими партиями, получившими равное наибольшее количество мест).
Председатель исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов, выступивший на заседании, отметил, что на прошедших выборах партия заняла 53 из 150 депутатских мест, в четвертый раз составив самую крупную фракцию в парламенте.
Представленную партией кандидатуру должен рассмотреть президент Узбекистана, который в 10-дневный срок должен предложить ее на рассмотрение и утверждение палатами Олий Мажлиса.
При рассмотрении его кандидатуры в Олий Мажлисе кандидат на должность главы правительства представляет программу действий Кабинета Министров на ближайшую и долгосрочную перспективу. Кандидатура считается утвержденной, если за нее будет подано более половины голосов от общего числа соответственно депутатов Законодательной палаты и членов Сената Олий Мажлиса.
Абдулла Арипов (1961 года рождения) возглавил правительство Узбекистана в декабре 2016 года. Более 10 лет — с мая 2002 года по август 2012-го — он работал заместителем премьер-министра. Параллельно в 2005—2009 годах возглавлял Узбекское агентство связи и информатизации.
В сентябре 2016 года, после избрания в стране нового президента, Абдулла Арипов вернулся в правительство в качестве вице-премьера и руководителя Комплекса Кабинета Министров по вопросам молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций.