Президентнинг парламентга мурожаати жума, 24 январь куни бўлади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биринчи ташкилий йиғилишида маълум қилди, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Бу президентнинг парламентга учинчи мурожаатидир. Шавкат Мирзиёев ушбу анъанани 2017 йилда жорий этган эди. Президент мамлакат қонунчилик органига йўллаган мурожаатида ўтган йилни сарҳисоб қилади ва яқин келажакда республикани ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаб беради.
Президент йил охирида мурожаат қилади, аммо 2019 йилда тадбир 5 январь куни 25 та сайлов округида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодлар учун такрорий овоз бериш тайинланганлиги сабабли кечиктирилди.

Послание президента парламенту состоится 24 января. Об этом глава Шавкат Мирзиёев сообщил во время выступления на первом после выборов заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, передает корреспондент «Газеты.uz».
Это будет третье по счету обращение президента к парламенту. Шавкат Мирзиёев ввел эту традицию в 2017 году. В послании законодательному органу страны президент подводит итоги минувшего года и обозначает основные направления развития республики на ближайшее будущее.
Как правило, президент выступает с посланием в конце года, однако в 2019 году мероприятие было отложено в связи с тем, что на 5 января в 25 избирательных округах было назначено повторное голосование за кандидатов в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса.