Якшанбадан душанбага ўтар кечаси Ўзбекистон ҳудудидан ғарбий совуқ фронт ўтди, дея хабар берди Ўзгидромет матбуот хизмати. Ушбу синоптик вазият натижасида республикада ҳудуди бўйлаб ёмғир ва қор кўринишида ёғингарчилик кузатилди. Мамлакат шимоли ва тоғли туманларда асосан қор ёғди.
Кавказ ҳудудидан кирган антициклон республика устида аста ҳаракат қилмоқда ва бугун Ўзбекистон шимолига таъсир кўрсатмоқда.
Душанба тонгида Самарқанд вилоятининг текислик ҳудудларида 1−4 см қалинликда қор қоплами ҳосил бўлди.
Бугун кун давомида мамлакат ҳудуди бўйлаб ёғингарчилик эҳтимоли сақланиб туради, фақат Фарғона водийси вилоятларида ёғингарчилик бўлмайди. Ҳарорат 0−5 даража илиқ атрофида бўлади.
21−22 январь кунлари совуқ ҳаво оқими бутун республика ҳудудини қамраб олади. Айрим жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади. Тунги ҳарорат 3−5 даража совуққача, шимолий ҳудудлларда 8 даража совуққача пасаяди. Кундузи 0−5 даража илиқ бўлади.
23 январда совуқ антициклон шарққа ҳаракатланади, Ўзбекистон ҳудудининг катта қисми Туркманистон ҳудудидан кирган нам ҳаво оқимлари таъсирида бўлади. Республика бўйлаб об-ҳавонинг очиқ ва қуёшли бўлиши кутилмоқда. Кундузги ҳарорат 7−9 даража илиққача кўтарилади. Тунги ҳарорат эса юқорида кўрсатилгандек сақланиб туради.
24−25 январда ғарбий антициклон кириши кутилмоқда. Илиқ жанубий оқимларнинг сақланиб туриши ҳисобига мамлакат ҳудуди бўйлаб ёмғир ёғади. Тоғли туманларда ёғингарчилик (қор, ёмғир) бўлади. Шу кунларда ҳаво ҳарорати кечаси 2 даража совуқ — 3 даража илиқ, кундузи 2−7 даража илиқ бўлади, бу кўрсаткичлар йилнинг шу даври учун хос бўлган меъёрларга яқиндир.

Антициклон с районов Кавказа постепенно смещается на территорию Узбекистана и уже с понедельника оказывает влияние на северные районы республики. Сегодня в течение дня сохраняется небольшая вероятность осадков по всей территории, лишь по областям Ферганской долины осадков не ожидается. Температура будет в пределах 0…+5 градусов, сообщил Узгидромет.
Западное холодное вторжение пройдет по всей территории республики 21−22 января — местами ожидаются дождь и снег. Температура ночью понизится до −5…−3 градусов, по северу — до -8 градусов, днем будет в пределах 0…+5 градусов.
В четверг холодный антициклон сместится на восток, большая часть территории республики будет находиться под влиянием теплых воздушных масс с районов Туркменистана. По республике будет наблюдаться солнечная и ясная погода. Дневная температура повысится до +7…+9 градусов, а ночью сохранится в тех же пределах.
Следующее вторжение антициклона с запада ожидается 24−25 января. За счет сохранения теплых южных воздушных потоков по республике пройдут дожди, в горных районах — со снегом. Температура в эти дни будет ночью −2…+3 градуса, днем — +2…+7 градусов, что близко к норме.