Ўтган йил охирида Хоразм вилоят руҳий касалликлар шифохонасида уч ой давомида мажбурий даволанган блогер Нафосат Оллашукурова Ўзбекистонни тарк этганини маълум қилди.
«Ҳурматли ватандошлар, мен ўз юртимни тарк этиб кетишга мажбур бўлдим. Буни журъатсизлик ёки қочиб кетиш деб баҳоламасликларингизни, аксинча, тарк этиб кетиш деб билишларингизни хоҳлардим», — деб ёзди у Facebook- саҳифасида.
Нафосат Оллашукурованинг таъкидлашича, ўтган йил давомида у бир неча бор тазйиқларга учраган ҳамда шоир ва журналист Маҳмуд Ражаповнинг Хоразмдан Тошкентга пиёда юриш кампаниясини ёритгандан сўнг руҳий касалликлар шифохонасига жойлаштирилгани унинг ўзгаришларга бўлган ишончи йўқолган.
Рухий касалликлар шифохонасидан озод этилиб, Тошкентга қайтгач, у йўқлигида уч марта руҳий беморлар рўйхатига киритиш учун уйига шифокорлар келган. Нафосат Оллашукурованинг фикрича, уни яна руҳий касалликлар шифохонасига жойлаштиришмоқчи бўлишган.
Блогер ноябрда Тошкентда бўлиб ўтган матбуот анжуманида Соғлиқни сақлаш вазирлиги бош психиатри Левон Амбарцумов унинг руҳий ҳолати вақтинчалик экани ва сурункали касаллик эмаслигини айтган бўлса ҳам нима сабабдан уни руҳий касалликлар шифохонасида рўйхатга ўтказишмоқчи эканини сўради.
«Мен Ўзбекистонда блогерлар эркин фаолият кўрсата олмайди, деган қарорга келдим ва бош олиб чиқиб кетишга мажбур бўлдим», — деб ёзди у.
Нафосат Оллашукурова АҚШ элчихонаси, Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи «Эзгулик» жамияти, хусусан Абдурахмон Ташанов, адвокат Умидбек Давлатовга мамлакатни тарк этишга ёрдам бергани учун миннатдорчилик билдирди.
«Газета.uz»га яқинда берган интервьюсида Нафосат Оллашукурова ўзини хавфсиз ҳис қилмаслигини, аммо у инсон ҳуқуқлари соҳасидаги фаолиятини давом эттириш ниятида эканлигини айтган эди.

Блогер Нафосат Оллашукурова, которая в конце прошлого года три месяца провела в Хорезмском психоневрологическом диспансере, заявила, что уехала из Узбекистана.
«Дорогие соотечественники, я была вынуждена покинуть свою страну. Я бы хотела, чтобы вы не расценивали это как несмелость или побег», — написала она в Facebook.
Нафосат Оллашукурова отметила, что за последний год неоднократно подвергалась давлению, а ее помещение в психдиспансер после освещения похода поэта и журналиста Махмуда Раджапова из Хорезма в Ташкент лишило ее веры в изменения.
После выписки из диспансера (куда она была принудительно направлена после объявления голодовки во время ареста) и возвращения в Ташкент к ней домой в ее отсутствие три раза приходили врачи, чтобы взять ее на учет. Нафосат Оллашукурова считает, что их целью было вновь поместить ее в психдиспансер.
Блогер спрашивает, почему она должна быть взята на учет, если в ноябре на пресс-конференции в Ташкенте главный психиатр Министерства здравоохранения Левон Амбарцумов подчеркивал, что ее психическое состояние носит временный характер и не является хроническим расстройством.
«Я пришла к выводу, что в Узбекистане блогеры не могут вести свободную деятельность, и приняла решение покинуть [страну]», — написала она.
Нафосат Оллашукурова поблагодарила за содействие в выезде из страны посольство США, адвоката Умидбека Давлатова и Общество защиты прав человека «Эзгулик» во главе с его руководителем Абдурахмоном Ташановым.
В недавнем интервью «Газете.uz» Нафосат Оллашукурова рассказывала, что не чувствует себя в безопасности, но намерена продолжать деятельность в сфере прав человека.