21 январь куни Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида Абдулла Арипов Ўзбекистон бош вазири этиб тасдиқланди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Аввалроқ, энг кўп депутатлик ўрнига эга бўлган Ўзбекистон Либерал-демократик партияси президентга амалдаги ҳукумат раҳбари Абдулла Арипов номзодини бош вазир лавозимига тақдим этган эди.
Йиғилишда Арипов Вазирлар Маҳкамасининг яқин ва ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган ҳаракат дастури тўғрисида маъруза қилди.
Яширин овоз беришда Қонунчилик палатасининг 148 нафар депутати президент илгари сурган номзод учун овоз берди, 1 нафари — бетараф қолди ва 1 киши овоз бермади. Сенаторлардан Абдулла Ариповни 94 нафари қўллаб-қувватлади, уч нафари бетараф қолди. Парламент палаталаридан ҳеч ким қарши овоз бермади.
Абдулла Арипов (1961 йилда туғилган) 2016 йил декабрь ойида Ўзбекистон ҳукуматига раҳбар бўлган эди. 10 йилдан ортиқ муддат — 2002 йил майдан 2012 йил августгача бош вазир ўринбосари лавозимида ишлаган. Бунга параллел равишда 2005−2009 йилларда Ўзбекистон алоқа ва ахборотлаштириш агентлигини бошқарган.
2016 йил сентябрь ойида мамлакатда янги президент сайланганидан кейин Абдулла Арипов ҳукуматга бош вазир ўринбосари ва Вазирлар Маҳкамасининг Ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари комплекси раҳбари сифатида қайтди.

Абдулла Арипов утвержден в должности премьер-министра Узбекистана на совместном заседании палат Олий Мажлиса 21 января, передает корреспондент «Газеты.uz».
Ранее Либерально-демократическая партия Узбекистана, имеющая наибольшее количество депутатских мест, предложила президенту на пост премьер-министра действующего главу правительства Абдуллу Арипова.
На заседании Арипов выступил с речью о программе действий Кабинета Министров на ближайшую и среднесрочную перспективу.
В тайном голосовании за кандидатуру, выдвинутую президентом, проголосовали 148 депутатов Законодательной палаты, 1 — «нейтрально» и 1 воздержался. Из числа сенаторов Абдуллу Арипова поддержали 94 человека, трое воздержались. Голосов против не поступило ни от одной из палат парламента.
Абдулла Арипов (1961 г. р.) возглавил правительство в декабре 2016 года. Более 10 лет — с мая 2002 года по август 2012-го — работал заместителем премьер-министра. Параллельно в 2005—2009 годах возглавлял Узбекское агентство связи и информатизации.
В сентябре 2016 года, после избрания в стране нового президента, Абдулла Арипов вернулся в правительство в качестве вице-премьера и руководителя Комплекса Кабинета Министров по вопросам молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций.