АҚШ Сенатида Дональд Трамп импичменти бўйича тингловв жараёни бошланди, деб хабар берди Euronews. Бу АҚШ тарихидаги учинчи президент импичменти бўлиши мумкин.
Биринчи йиғилишда Сенатдаги кўпчилик ўринга эга республикачилар етакчиси Митч Макконнелл тақдим этган жараённи «тезлаштирилган тартибда» ўтказиш бўйича резолюцияга мувофиқ, айблов ва ҳимоя томонига икки кун давомида ўз далилларини баён қилишлари учун 24 соат вақт берилади. Бу 20 йил олдин Билл Клинтон импичменти вақтидагидан икки баравар тездир.
Ўтган йилнинг декабрь ойида Вакиллар палатаси икки модда бўйича — ваколатни суиистеъмол қилиш ва Конгресс фаолиятига тўсқинлик қилиш айблови билан президент импичменини эълон қилган эди. Демократлар Сенатда кўпчиликни ташкил этувчи республикачиларнинг кўпчилиги уларнинг жараённи ўтказиш бўйича талабини қабул қилишлари учун ишни Сенатга топширишни кечиктирди, бироқ республикачилар уларга ён бермади.
Трампни икки модда бўйича айбдор деб топиш учун Сенатнинг учдан икки қисми уларга овоз беришлари керак. Euronews`нинг қайд этишича, юқори палатада кўпчилик ўринга эга республикачилар билан бу деярли имконсиздир.

В Сенате США начались слушания по импичменту Дональда Трампа, сообщило Euronews. Это может стать третьим в истории США импичментом президенту.
На первом заседании лидер республиканского большинства в Сенате Митч Макконнел представил резолюцию по «ускоренному» проведению процесса, согласно которой обвинению и защите будет дано по 24 часа в течение двух суток на изложение своих аргументов. Это в два раза быстрее, чем во время импичмента Биллу Клинтону 20 лет назад.
В декабре прошлого года Палата представителей вынесла президенту импичмент по двум статьям — превышение полномочий и воспрепятствование работе Конгресса. Демократы затягивали передачу дела в Сенат, добиваясь, чтобы республиканское большинство в Сенате приняло их требования по проведению процесса, однако республиканцы не пошли им навстречу.
Для признания Трампа виновным по двум статьям обвинений за них должны будут проголосовать две трети Сената. Euronews отмечает, что с республиканским большинством в верхней палате это практически невозможно.