Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 29 январь куни чорвачилик тармоғини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжат билан шундай тартиб ўрнатиладики, унга мувофиқ 2020−2022 йилларда:
- республика ҳудудида фаолият юритаётган наслчилик хўжаликларидан сотиб олинган наслдор қорамолнинг ҳар бир бошига 1 миллион сўм миқдорида;
- хорижий давлатлардан импорт қилинган наслдор қорамолнинг ҳар бир бошига 2 миллион сўм, наслдор қўй ва эчкининг ҳар бир бошига 400 минг сўм миқдорида;
«Ўзбекбалиқсаноат» уюшмасига аъзо бўлган интенсив усулда балиқ етиштирувчи хўжаликларга давлат томонидан қуйидаги тартибда субсидия ажратилади:
интенсив усулда етиштирилган бир тонна балиқ маҳсулоти учун 1 миллион сўм миқдорида;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудига импорт қилинган 1 дона наслдор она балиқнинг 3,5 миллион сўмгача бўлган харажатларининг 50 фоизи миқдорида;
«Паррандасаноат» уюшмасига аъзо бўлган паррандачилик хўжаликларига ҳар бир бош 1 кунлик наслдор жўжани импорт қилиш билан боғлиқ харажатларнинг 9 минг сўмини қоплаш учун давлат томонидан субсидия ажратилади.
2020 йилда сотиб олинадиган наслдор қорамоллар учун ажратиладиган субсидиянинг умумий суммаси республика ҳудудида фаолият юритаётган наслчилик хўжаликларидан сотиб олиш учун 10 миллиард сўм миқдорида, хорижий давлатлардан импорт қилиш учун 40 миллиард сўм миқдорида, қўй ва эчкиларни импорт қилиш учун ажратиладиган субсидиянинг умумий суммаси 6 миллиард сўм миқдорида белгиланди.
Қарор билан Чорвачилик ва унинг тармоқларини ривожлантириш Республика кенгашини тузиш белгиланди. Чорвачилик соҳасида давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, чорвачилик маҳсулотларини қайта ишлаш саноати корхоналари ҳамда чорвачилик фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш мазкур кенгашнинг асосий вазифаси этиб белгиланди.
Ўзбекистон Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлигига чорвачилик соҳасини ривожлантириш стратегиясини, шу жумладан, соҳани давлат томонидан қўллаб-қувватлаш йўналишларини ишлаб чиқиш учун мустақил консалтинг компанияларини ўрнатилган тартибда жалб қилган ҳолда таклифлар ишлаб чиқиш ва 1 июлга қадар Ўзбекистон президенти Администрациясига кўриб чиқиш учун киритиш топширилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 января подписал постановление о мерах государственной поддержки животноводческой отрасли.
Документом установлен порядок, согласно которому в 2020—2022 годах:
Хозяйствам, производящим животноводческую продукцию, государством выделяются субсидии:
- в размере 1 млн сумов за каждую единицу племенного скота, приобретенного у племенных хозяйств, осуществляющих деятельность на территории страны;
- в размере 2 млн сумов за каждую единицу племенного скота, в размере 400 тысяч сумов за каждую племенную овцу и козу, импортируемых из зарубежных государств;
Хозяйствам — членам Ассоциации «Узбекбаликсаноат», выращивающим рыбу интенсивным методом, государством выделяются субсидии:
- в размере 1 млн сумов за одну тонну рыбной продукции, выращенной интенсивным способом;
- в размере 50% расходов до 3,5 млн сумов за 1 племенное маточное поголовье рыб, импортированное на территорию Узбекистана;
Птицеводческим хозяйствам — членам Ассоциации «Паррандасаноат» для компенсации 9 тысяч сумов расходов, связанных с импортом каждого однодневного породистого цыпленка.
В общей сложности в 2020 году на закупку племенного скота у хозяйств, которые работают на территории страны, выделят 10 млрд сумов, на импорт из зарубежных государств — 40 млрд сумов. На импорт племенных овец и коз будет выделено 6 млрд сумов.
Постановлением также предусмотрено создание Республиканского совета по развитию животноводства. Он будет заниматься налаживанием сотрудничества госорганов в области животноводства и предпринимателей в этой сфере, а также оказывать поддержку отраслей животноводства и племенного дела.
Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства и Министерству сельского хозяйства поручено до 1 июля 2020 года подготовить предложения по разработке Стратегии развития животноводческой отрасли с привлечением независимых консалтинговых компаний.