2020−2025 йилларда Ўзбекистонда табиий газ захираларининг ортиши 361 млрд куб метрга, нефт эса 20,4 миллион тоннага етиши мумкин. Ҳукуматнинг тегишли қарори лойиҳаси муҳокама учун эълон қилинди. Ҳужжат Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси томонидан ишлаб чиқилди.
Хусусан, «Ўзбекнефтгаз» газ захирасини 120 млрд куб метрга, нефтни эса 5 млн тоннага оширишни режалаштирмоқда. Epsilon Development Company (АҚШда рўйхатга олинган Epsilon Development Company томонидан ташкил этилган) — мос равишда 194 млрд куб метр ва 9 млн тонна. Gas Project Development Central Asia ва «Ўзбекнефтегаз» томонидан ташкил этилган NaturalGas-Stream компанияси 11 млрд куб метр ва 600 минг тонна.
Қарорда, шунингдек, «Ўзбекнефтегаз» учун Ўзбекистоннинг бешта нефтгаз минтақасида геологик разведка ишларини олиб бориш режалаштирилган 116 та истиқболли тузилма ва углеводород конлари тасдиқлаш белгиланган.
Британиянинг BP компаниясининг ҳисоб-китобларига кўра, 2016 йилда Ўзбекистоннинг тасдиқланган нефт захираси 100 миллион тоннани, табиий газ захираси эса 1,1 трлн куб метрни ташкил қилди.
Ҳозирги кунда «Ўзбекнефтгаз» қувватлари йилига 70 млрд кубметр табиий газ ва 8 млн тонна суюқ углеводород ишлаб чиқариш имконини беради. Бироқ захираларнинг камайиши ва технологик йўқотишлар туфайли сўнгги 15 йил ичида углеводород қазиб олиш сезиларли даражада пасайди.
2019 йилда Ўзбекистонда нефт қазиб олиш 2018 йилга нисбатан 6,3 фоизга, яъни 698,6 минг тоннагача, табиий газ ишлаб чиқариш эса 1,6 фоизга камайиб, 59,46 миллиард куб метрни ташкил этди.

Прирост запасов природного газа в Узбекистане в 2020—2025 годы может составить 361 миллиард кубометров, нефти — 20,4 миллиона тонн. Соответствующий проект постановления правительства опубликован для обсуждения, которое продлится до середины февраля. Разработчиком выступил Государственный комитет по геологии и минеральным ресурсам.
В частности, «Узбекнефтегаз» планирует обеспечить прирост запасов газа на 120 миллиардов кубометров, нефти — на 5 миллионов тонн. Компания Epsilon Development Company (создано Epsilon Development Company, зарегистрированной в США) — на 194 млрд кубометров и 9 миллионов тонн соответственно. Компания NaturalGas-Stream, созданная Gas Project Development Central Asia и «Узбекнефтегазом» — на 11 млрд кубометров и 600 тысяч тонн.
Постановлением также намечено утвердить для «Узбекнефтегаза» 116 перспективных структур и месторождений углеводородов в пяти нефтегазовых регионах Узбекистана, запланированных на проведение геологоразведочных работ.
По оценкам британской компании BP, подтвержденные запасы нефти Узбекистана по итогам 2016 года составляли 100 миллионов тонн, запасы природного газа — 1,1 триллиона кубометров.
Мощности «Узбекнефтегаза» позволяют в настоящий момент обеспечивать добычу природного газа в объеме порядка 70 миллиардов кубометров и жидких углеводородов в объеме 8 миллионов тонн в год. Однако из-за истощения запасов и технологических потерь производство углеводородов за последние 15 лет существенно упало.
Добыча нефти в Узбекистане в 2019 году по сравнению с 2018 годом снизилась на 6,3%, до 698,6 тысячи тонн, природного газа — на 1,6%, до 59,46 миллиарда кубометров.