Ўзбекистондаги бир қатор олий таълим муассасалари ректорлари истеъфога чиқиши мумкин. Бу ҳақда 31 январь куни президент Шавкат Мирзиёев олимлар, ишлаб чиқариш соҳаси вакиллари ва илмий-тадқиқот муассасалари раҳбарлари билан учрашувда маълум қилди.
«Газета.uz» мухбирининг хабар беришича, давлат раҳбари ходимларнинг ярмидан кўпи аттестациядан ўта олмаган Тошкент давлат иқтисодиёт университетида (ТДИУ) вазият оғир аҳволда эканини қайд этди. Ўтган йил охирида университетнинг аввалги ректори Баҳодир Ходиев ишдан бўшатилган эди.
«Олий ўқув юртлари раҳбарларига сўз беришга вақтим етмади. Мен сизлардан жуда норозиман. Кеча „Нархоз“ (ТДИУ — аҳр.) ходимларининг 60−65 фоизи аттестациядан ўтмагани ҳақида айтгандим, яъни улар „2“ баҳо олишган. 20 йил давомида виждонсиз, билимсиз ва маълумотга эга бўлмаган одамлар болаларга таълим беришди. Бу болалар нима бўлади? Улар қаерга боришади? Улар қаерда ишлайди? Улар йирик банкларда ишлаш имкониятига эга бўладиларми? Йўқ», — деди давлат раҳбари.
Президентнинг фикрича, банк соҳаси мутахассислари малакасининг пастлиги Тошкент молия институти ва Тошкент давлат иқтисодиёт университетида илмий салоҳият етишмаслиги билан боғлиқ.
Шавкат Мирзиёев ректорлар ва бошқа ОТМлар ходимларининг қамоққа олиниши коррупция тизимини бутунлай йўқ қилишга ёрдам бермаслигини таъкидлади.
«Муҳитни ўзгартиришимиз керак, талабалар буни (коррупция — таҳр.) сезмасликлари керак. Педагоглар рақобатбардош ёш талабаларга таълим бера олмаслигидан уялишлари керак. Ҳар бир университет раҳбари хулоса чиқариши керак», — деди у.
«Биз улар билан учрашишга тайёргарлик кўрамиз. Яқин кунларда биз яна кўплаб ректорларни ишдан бўшатамиз. Столимда турган маълумотларга кўра, бу ректорлар билим даражаси, маълумот даражаси, ватанпарварлиги ва юклатилган вазифалари [мос келмаслиги] сабабли ҳатто университет қоровули бўлишга ҳам лойиқ эмас», — дея қўшимча қилди у.
Ноябрь ойида президент маслаҳатчиси Шерзод Кудбиев коррупцияга қарши кураш бўйича ректорлар билан учрашувда ўз ваколатларини суиистеъмол қилган раҳбарлар жазоланишини айтган эди. Агар вазият ўзгармаса, ректорларни ишдан бўшатиш давом этади.

Ряд ректоров высших учебных заведений Узбекистана может покинуть свои должности. Об этом 31 января на встрече с учеными, представителями производственной сферы и руководителями научно-исследовательских учреждений сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
Как передает корреспондент «Газеты.uz», глава государства отметил плачевную ситуацию в Ташкентском государственном экономическом университете (ТГЭУ), где больше половины сотрудников не прошли аттестацию. В конце прошлого года был уволен предыдущий ректор университета Баходир Ходиев.
«Не хватило времени, чтобы дать слово руководителям высших учебных заведений. Я очень недоволен вами. Я вчера говорил о Нархозе (ТГЭУ — ред.), что 60−65% сотрудников не прошли аттестацию, то есть получили оценку „2“. На протяжении 20 лет люди без совести, знаний, образования обучали детей. Что станет с этими детьми? Куда они пойдут? Где будут работать? Смогут ли они работать в крупных банках? Нет», — сказал руководитель страны.
Президент считает, что низкий уровень квалификации специалистов в банковской сфере связан с отсутствием научного потенциала в Ташкентском финансовом институте и Ташкентском государственном экономическом университете.
Шавкат Мирзиёев отметил, что заключение в тюрьму ректоров и других сотрудников вузов не поможет окончательно разрушить коррупционную систему.
«Нужно изменить среду, студенты не должны воспринимать ее (коррупцию — ред.). Педагоги должны стесняться того, что не могут преподавать молодым конкурентоспособным студентам. Каждый руководитель вуза должен сделать выводы», — сказал он.
«Мы готовимся к встрече с ними. В ближайшие дни мы еще многих ректоров освободим от должностей. Согласно информации, которая у меня на столе, эти ректоры не достойны быть даже сторожами вузов из-за [несоответствия] уровню знаний, образования, патриотичности, поставленными задачам», — добавил он.
В ноябре советник президента Шерзод Кудбиев на заседании с участием ректоров по вопросам борьбы с коррупцией заявил, что руководители, которые злоупотребляют полномочиями, понесут заслуженное наказание. Он отмечал, что если ситуация не изменится, то увольнение ректоров продолжится.