Январь ойида истеъмол нархлари даражасининг ой давомидаги ўртача ўсиш суръати 0,6 фоизни ташкил этди, дея хабар берди Ўзбекистон Давлат статистика қўмитаси.
Йил давомида (2020 йил январда 2019 йил январига нисбатан) истеъмол бозоридаги товарлар ва хизматлар нархи ўртача 14,3 фоизга ўсди.
Нархлар ва тарифлар ўсиши бўйича етакчилик озиқ-овқат маҳсулотларига тегишли бўлиб, улар 2020 йилнинг биринчи ойида 1 фоизга қимматлашди, ноозиқ-овқат товарлар нархи атиги 0,2 фоизга, хизматлар эса 0,3 фоизга ўсди.
Озиқ-овқат маҳсулотлари асосий гуруҳлари ичида мева ва сабзавотлар (3,9 фоиз) ва тухум (3 фоиз) нархлари бир ой ичида энг юқори даражага кўтарилди.
Гўшт маҳсулотларининг асосий турларидан тирик ва музлатилган балиқ, шунингдек чўчқа гўшти (1,2 фоиз) нархлари кескин кўтарилди. Парранда гўшти нархларининг 0,7 фоиздан 1,6 фоизгача пасайиши қайд этилди.
Январь ойида шакар нархи 0,3 фоизга ошди, қандолатчилик маҳсулотлари ҳам ўртача 0.3 фоизга қимматлашди. Бир ой давомида қаҳва, чой ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари нархи барқарор бўлди.
Мавсумий омил асосан мева ва сабзавотлар нархларининг ўзгаришини белгилаб берди. Энг кўп саримсоқ (13,3 фоиз), янги бодринг ва помидор (12,3 фоиз ва 9,6 фоиз) нархлари ошди. Шу билан бирга, бир ой давомида лимон 3,8 фоизга, банан 0,8 фоизга арзонлашди.
Январь ойида ёғ-мой маҳсулотларидан сариёғ 0,6 фоизга, маргарин, шунингдек, ҳайвонлар ёғлари 0,4 фоизга қимматлашди. Ўсимлик ёғи нархи олдинги ой даражасида қолди.
Ноозиқ-овқат маҳсулотларининг асосий гуруҳлари орасида китоблар, газета ва журналлар (11,5 фоиз), заргарлик буюмлари (1,2 фоиз), матолар ва калава (0,5 фоиз), маиший тўқимачилик маҳсулотлари, ошхона анжомлари (0,4 фоиз), кийим-кечак, поябзал, иплар, ювиш ва тозалаш воситалари (0,3 фоиз) нархлари қимматлашди.
Йиллик даврда (2020 йил январь 2019 йил январга нисбатан) автомобиллар учун ёқилғи (19,3 фоиз), заргарлик буюмлари (17,8 фоиз) ва босма нашр маҳсулотлари (16,8 фоиз) нархлари бошқаларга нисбатан юқори даражада қимматлашди.
Аҳолига пуллик хизмат кўрсатиш соҳасида: дам олиш хизматлари — 4,5 фоизга, йўловчи транспорти — 0,6 фоизга, маиший хизматлар, маданият соҳасидаги хизматлар, шунингдек тиббий хизматлар 0,5 фоизга, спорт соҳасидаги хизматлар — 0,3 фоизга, таълим — 0,1 фоизга қимматлашди. Кузатув гуруҳидаги бошқа хизматлар нархлари ўтган ой даражаида ўзгаришсиз қолган.

В январе прирост среднего потребительских тарифов за месяц составил 0,6%, говорится в отчете Государственного комитета Узбекистана по статистике.
В годовом выражении (январь 2020 года по отношению к январю 2019 года) товары и услуги на потребительском рынке в среднем подорожали на 14,3%.
Лидерство по росту цен и тарифов принадлежит продовольственным товарам, которые за первый месяц 2020 года стали дороже на 1%, в то время как непродовольственные товары прибавили в цене лишь 0,2%, а услуги — 0,3%.
Из основных наблюдаемых групп продовольственных товаров наиболее значительно за месяц цены повысились на плодоовощную продукцию (3,9%) и яйца (3%).
Из основных видов мясных продуктов сильнее всего поднялись цены на живую и охлажденную рыбу, а также на свинину (1,2%). Снижение цен в диапазоне от 0,7% до 1,6% зафиксировано на мясо домашней птицы.
Из основных видов молочной продукции в январе 2020 года значительнее других подорожали кефир, простокваша — на 1,5% и сливки — на 1,4%.
Цены на сахар в январе повысились на 0,3%, кондитерские изделия также в среднем прибавили в цене на 0,3%. Цены на кофе, чай, а также на другие пищевые продукты были стабильны в течение месяца.
Сезонный фактор в значительной мере определил характер изменения цен на плодоовощную продукцию. Наиболее выраженным был рост цен на чеснок (13,3%), а также на свежие огурцы и помидоры (12,3% и 9,6%). Наряду с этим, за месяц лимоны стали дешевле на 3,8%, бананы — на 0,8%.
Из масложировой продукции в январе сливочное масло стало дороже на 0,6%, маргарин, а также животные жиры — на 0,4%. Цены на растительное масло сохранились на уровне предыдущего месяца.
Из основных наблюдаемых групп непродовольственных товаров рост цен, превышающий среднегрупповое значение (0,2%), зарегистрирован на книги, газеты и журналы (11,5%), ювелирные изделия (1,2%), ткани и пряжу (0,5%), бытовой текстиль, кухонные принадлежности и приборы (0,4%), одежду, обувь, нитки, моющие и чистящие средства (0,3%).
В годовом выражении (январь 2020 года к январю 2019 года) значительнее других цены повысились на горючее для автомобилей (19,3%), ювелирные изделия (17,8%) и печатную продукцию (16,8%).
В сфере платных услуг населению увеличилась стоимость: услуг по отдыху — на 4,5%, пассажирского транспорта — на 0,6%, услуг бытового характера, в сфере культуры, а также медицинских услуг — на 0,5%, услуг в области спорта — на 0,3%, образования — на 0,1%. Тарифы на прочие наблюдаемые виды услуг сохранились на уровне прошлого месяца.