Ўзбекистон президентининг буйруғига биноан ташкил этилган ҳукумат комиссияси қарорига асосан Uzbekistan Airways жорий йилнинг 4−5 февраль кунлари чартер рейсларини амалга оширади. Бу ҳақда авиакомпания матбуот хизмати хабар қилди.
Авиарейслар қуйидаги йўналишларда амалга оширилади:
• Пекин-Тошкент (иккита рейс) — авиабилетлар ўртача тарифдан паст;
• Ухан-Тошкент (битта рейс) — тўловсиз парвоз.
Ушбу рейсларга чипталарни сотиб олиш учун сиз Ўзбекистоннинг Пекиндаги элчихонаси ва Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг ваколатхонасига қуйидаги рақамлар орқали мурожаат қилиш керак:
Элчихонанинг консуллик бўлими:
Азиз Хилватов +86 138 1120 4471
Бобур Яҳёев +86 135 1102 4242
Элчихона вакиллари:
Нуриддин Убайдуллаев +86 139 10 85 7245
Нодир Нурматов +86 158 1047 7270
Шухрат Умиров +86 139 1175 4476
Рустам Назаров +86 138 0122 1452
Акмалхон Олимхонов +86 185 0017 0040
Мансур Ибрагимов +86 135 5220 7848
Сардор Сирожов +86 186 1812 9040
Аваз Камалов +86 178 1070 2707
Uzbekistan Airways ваколатхонаси:
Тробов Мурод +86 184 0196 9633
Алексей +86 186 0195 8683
Ушбу рейслар Хитойда коронавирус инфекцияси авж олиши муносабати билан амалга оширилмоқда. Ҳар бир самолётда тиббиёт ходимлари ва вирусология соҳасидаги мутахассислар, замонавий диагностика асбоблари, шахсий ҳимоя воситалари ва зарур тиббий препаратлар билан жиҳозланган. Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда парвозларда хавфсизлик чоралари кучайтирилди.
Авиакомпания ушбу рейсларнинг йўловчилари етиб келганидан кейин вақтинча яшаш марказига юборилиши муносабати билан бўлғуси йўловчилардан Тошкентдаги аэропортда йўловчилар билан учрашмаслигини сўради. Келиш вақти кейинроқ эълон қилинади.
Йўловчиларнинг вақтинча турар жой марказида бўлишига оид савол учун Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Санитария-эпидемиология фаровонлиги агентлигининг бош офисига қуйидаги телефон орқали мурожаат қилинг:

Авиакомпания Uzbekistan Airways подтвердила, что 4 и 5 февраля выполнит чартерные рейсы из Китая. Как сообщалось ранее, по решению правительственной комиссии, созданной по распоряжению президента Узбекистана, регулярные авиарейсы Uzbekistan Airways между Ташкентом и Пекином приостановлены.
По данным перевозчика, из Пекина в Ташкент будет выполнено два рейса, на них нужно будет приобрести билет, стоимость которого «ниже среднего тарифа». Из Уханя в Ташкент будет выполнен рейс без оплаты за полет.
По вопросам приобретения билетов на эти рейсы необходимо обратиться в посольство Узбекистана в Пекине и представительство Uzbekistan Airways по следующим номерам:
Консульский отдел посольства:
• Азиз Хилватов: +86 138 1120 4471
• Бобур Яхяев: +86 135 1102 4242
Представители посольства:
• Нуриддин Убайдуллаев: +86 139 10 85 7245
• Нодир Нурматов: +86 158 1047 7270
• Шухрат Умиров: +86 139 1175 4476
• Рустам Назаров: +86 138 0122 1452
• Акмалхон Олимхонов: +86 185 0017 0040
• Мансур Ибрагимов: +86 135 5220 7848
• Сардор Сирожов: +86 186 1812 9040
• Аваз Камалов: +86 178 1070 2707
Представительство Uzbekistan Airways:
• Тробов Мурод: +86 184 0196 9633
• Алексей: +86 186 0195 8683
На каждом самолете будут находиться медицинские работники и специалисты в области вирусологии с современными средствами диагностики, индивидуальной защиты, а также необходимыми медицинскими препаратами. Совместно с Министерством здравоохранения Узбекистана на рейсах введены повышенные меры безопасности.
Пассажиры этих трех рейсов по прилёту будут отправлены в пункт временного размещения. Родственники не смогут встретить их в аэропорту Ташкента. О времени прилёта будет сообщено дополнительно.
По вопросам пребывания пассажиров в пункте временного размещения можно обращаться в штаб Агентства по санитарно-эпидемиологическому благополучию при Министерстве здравоохранения по телефону: +998−71−276−49−66.