Ўзбекистон дунёнинг энг тез суръатларда ривожланаётган сайёҳлик йўналишлари йигирматалигида тўртинчи ўринни эгаллади, дея хабар қилди Британиянинг The Independent нашри БМТнинг Жаҳон туризм ташкилоти (ЮНВТО) маълумотларига таянган ҳолда.
ЮНВТО маълумотларига кўра, йил давомида мамлакатга келган сайёҳлар сони 27,3 фоизга ошди. Биринчи ўринни Мьянма эгаллади (40,2%). Иккинчи ва учинчи ўринларни Пуэрто-Рико (31,2%) ва Эрон (27,9%) бўлишиб олди.
Ушбу рўйхатда Озарбайжон (11,4%) ва Қозоғистон (10%) ҳам жой олган, улар мос равишда 17 ва 20-ўринларни эгаллаган.
Умуман олганда, ўтган йили дунё бўйлаб саёҳатлар сони 1,5 миллиардга етди, бу 2018 йилга нисбатан 4 фоизга кўп демакдир.
Франция 90 миллиондан кўпроқ сайёҳ ташриф буюрган мамлакат бўлиб қолмоқда. Ундан кейин 83,8 миллион сайёҳ билан Испания бормоқда.

Узбекистан занял четвертое место в топ-20 самых быстрорастущих направлений туризма в мире, сообщила британская The Independent со ссылкой на Всемирную туристскую организацию ООН (ЮНВТО).
По данным ЮНВТО, число туристов в стране за год увеличилось на 27,3%. На первом месте в списке Мьянма (40,2%). Второе и третье места разделили Пуэрто-Рико (31,2%) и Иран (27,9%).
В список также вошли Азербайджан (11,4%) и Казахстан (10%), занявшие 17-е и 20-е места соответственно.
В целом в прошлом году количество заграничных поездок по миру достигло 1,5 миллиарда, что на 4% больше, чем в 2018 году.
Франция осталась самой посещаемой страной с более чем 90 миллионами туристов. За ней следует Испания с 83,8 миллиона посетителей.