Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 4 февраль куни «Қишки спорт турларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорни имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Қарор билан қишки спорт турларини ривожлантириш ва оммалаштириш, Ўзбекистон спортчиларини халқаро спорт мусобақаларида муносиб иштирокини таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда қишки спорт турларини 2020−2023 йилларда ривожлантириш дастури тасдиқланди.
Дастурда «Ўзкўргазмасавдо» биноси базасида қишки спорт турлари (фигурали учиш, шорт-трек, кёрлинг ва бошқа) бўйича мусобақалар ўтказиш, кўргазмалар ва форумлар ўтказишга мўлжалланган замонавий муз саройи ташкил этиш назарда тутилди.
2023 йил 1 январга қадар Қишки спорт турлари ассоциацияси, Ўзбекистон хоккей федерацияси, уларнинг ҳудудий бўлинмалари, қишки спорт турлари бўйича профессионал клублари ва нодавлат болалар спорт мактаблари:
- мол-мулк солиғи ҳамда жалб қилинган хорижий спортчилар ва мутахассисларнинг даромадларига ижтимоий солиқ ставкаларини 50 фоизга камайтирилган ҳолда тўлайди;
- белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича олиб келинадиган Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган спорт асбоб-ускуналари, инвентарлари ва махсус профессионал спорт кийимлари, транспорт воситаларини олиб кирганлик учун божхона божи тўлашдан озод қилинади.
Шунингдек, 2020−2023 йилларда давлат-хусусий шериклик шартлари асосида ҳудудларда енгил конструкцияли ёпиқ муз қопламали майдонлар қурилади.
Қарорга кўра, Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетининг бакалавриат таълим йўналишига 2020/2021 ўқув йили учун ажратилган қабул параметрларини йўналишлар бўйича тақсимлашда қишки спорт турлари учун ўрин ажратилади.

Программа развития зимних видов спорта в Узбекистане в 2020—2023 годах утверждена постановлением президента от 4 февраля.
Программа принята для популяризации зимних видов спорта, подготовки спортсменов к международным спортивным соревнованиям, в том числе к предстоящим в 2021 году в Пекине (Китай) зимним Азиатским играм, а также в 2022 году — зимним Олимпийским играм.
Ассоциация зимних видов спорта, Федерация хоккея Узбекистана, их территориальные подразделения, профессиональные клубы и негосударственные детские спортивные школы по зимним видам спорта до 1 января 2023 года освобождаются от таможенных пошлин и уплачивают налог на имущество и социальный налог на доходы привлекаемых зарубежных спортсменов и специалистов с уменьшением ставок на 50%.
Документом предусмотрено строительство в регионах крытых площадок с ледовым покрытием из легких конструкций, соответствующих международным стандартам, на условиях государственно-частного партнерства в 2020—2023 годах.
Зарубежным специалистам и тренерам по зимним видам спорта для привлечения к работе будет выделяться служебное жилье.
С 2020/2021 учебного года в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта также будет открыта кафедра зимних видов спорта.