Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев жорий йилда табиий газ ва суюқ углеводородлар қазиб олиш ҳажмини ошириш бўйича топшириқлар берди. Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабар қилишича, мазкур масала 6 февраль куни бўлиб ўтган нефть-газ соҳасида амалга оширилиши лозим бўлган вазифаларга бағишланган йиғилишда муҳокама қилинди.
«Бир нарсани ҳаммамиз тушуниб олишимиз лозим. Биз соҳадаги камчиликларни бартараф этиш бўйича ўтган уч йилда кўпгина чора-тадбирларни ҳаётга татбиқ этдик. Лекин натижаларни таҳлил этадиган бўлсак, ҳали нефть-газ, электр энергиясининг барқарор таъминотида халқимиз, тадбиркорларимиз талабини тўла қаноатлантира олмаяпмиз», — деди давлат раҳбари.
Корхоналарни модернизация қилиш ишлари етарли эмаслиги, газ етказиб беришда йўқотиш кўплиги ҳамда узилишларга йўл қўйилаётганлиги кўрсатиб ўтилди.
Энергетика вазирлигига жорий йилда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига ёқилғи маҳсулотларини барқарор етказиб бериш учун табиий газ қазиб олишни 2019 йилгига нисбатан 4 миллиард куб метрдан зиёд кўпайтириш вазифаси қўйилди. Ишлаб чиқариш ва истеъмолчиларга етказиб бериш оралиғидаги технологик сарф ва йўқотишларни камайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Нефть-газ соҳасини ислоҳ қилиш бўйича «лойиҳа офиси»га илғор халқаро консалтинг компанияларини жалб қилиш, корхоналарда раҳбар ходимларнинг маошини фаолият самарадорлигини баҳолаш кўрсаткичларига (KPI) боғлаш зарурлиги таъкидланди. Соҳадаги барча корхоналарда коррупцияга қарши курашиш бўйича «комплаенс назорат» тизими жорий этилиши белгиланди.
«Ўзбекнефтгаз» компаниясига ҳар бир коннинг ҳолатини танқидий таҳлил қилиб, табиий газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш вазифаси қўйилди.
Аҳолининг суюлтирилган газга бўлган эҳтиёжини қондириш мақсадида пропан-бутан аралашмасини ажратиб олиш қурилмасини барпо этиш ва модернизация қилиш бўйича 3 та лойиҳани якунлаш лозимлиги қайд этилди.
«Ўзтрансгаз» ва «Ҳудудгазтаъминот» акциядорлик жамиятларига жорий йил июль ойига қадар 2,5 мингта йирик истеъмолчини табиий газ ҳисобини юритишнинг онлайн тизимига улаш вазифаси юклатилди. Табиий газни назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш доирасида камида 2 миллион истеъмолчига замонавий электрон газ ҳисоблагичлар ўрнатиш зарурлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев дал поручение увеличить в этом году объемы добычи природного газа и жидких углеводородов. Это обсуждалось на совещании 6 февраля, посвященном задачам, которые предстоит выполнить в нефтегазовой сфере, сообщила пресс-служба главы государства.
«Все мы должны осознать одну вещь. За последние три года мы приняли множество мер для устранения недостатков в сфере. Но, если анализировать результаты, мы все еще не в полной мере обеспечиваем потребность нашего народа, предпринимателей в устойчивом снабжении нефтью, газом, электроэнергией», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава страны также указал на недостаточность работ по модернизации предприятий, высокие потери и частые перебои при доставке газа.
Министерству энергетики поручено обеспечить в текущем году добычу свыше 4 миллиардов кубометров природного газа больше, чем в 2019 году, и снизить технологические потери и издержки производства.
Кроме того, президент дал указание привлечь международные консалтинговые компании в работу проектного офиса по реформированию нефтегазовой сферы, увязать размер заработной платы руководителей предприятий с ключевыми показателями эффективности (KPI). На всех предприятиях будет внедрен антикоррупционный комплаенс-контроль.
Компания «Узбекнефтегаз» поручено критически проанализировать состояние каждого месторождения и нарастить добычу газа.
Президент подчеркнул, что необходимо завершить реализацию трех проектов по строительству и модернизации установок выделения пропан-бутановой смеси для удовлетворения потребности населения в сжиженном газе.
«Узтрансгаз» и «Худудгазтаъминот» должны будут до июля подключить 2500 крупных потребителей к онлайн-системе учета потребления природного газа и установить электронные газовые счетчики у не менее 2 миллионов потребителей.