7−8 февраль кунлари Ўзбекистон ҳудудига хорижий жанубий туманлардан жуда илиқ ҳаво оқими киришда давом этади, дея хабар қилди Ўзгидромет.
Мамлакат ҳудудида аввалгидек ҳаво очиқ, ҳарорат 17−20 даража илиқ бўлади, бу ўртача кўп йиллик қийматлардан 10−12 даражага юқоридир. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги 15−20 м/с гача етиши кутилмоқда, 23−28 м/с гача кучайиши ҳам мумкин.
Якшанба куни Ўрта ер денгизи минтақалари устида шаклланган циклон мамлакат ҳудудига кира бошлайди. Республика бўйлаб шамолли об-ҳаво сақланиб туради, осмон қуюқ булутли бўлади. Шимоли-ғарбий ва чўл ҳудудларида, шунингдек, марказий ва жанубий вилоятларда ҳамда Тошкентда кечга яқин бироз ёмғир ёғади, Фарғона вилоятида ҳаво ёғингарчиликсиз қолади.
Ҳаво ҳарорати бироз пасаяди, аммо у ҳали ҳам одатдагидан сезиларли даражада юқори: кечаси 4−7 даража илиқ, кундузи эса 14−17 даража, баъзи жойларда 20 даражагача илиқ бўлади. Кундузги ҳарорат фақат Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида кескин пасаяди — +3… +8 даражагача.

Вынос очень теплого воздуха с юга на территорию Узбекистана продолжится 7−8 февраля, будет по-весеннему солнечно, сообщил Узгидромет.
Температура воздуха достигнет +17…+20 градусов, что на 10−12 градусов выше среднемноголетних значений. Местами ожидается усиление ветра до 15−20 м/с, возможны порывы до 23−28 м/с.
В воскресенье на территорию страны начнется выход циклона, сформировавшегося над районами Средиземноморья. По республике сохранится ветреная погода, увеличится облачность. По северо-западным и пустынным районам местами пройдет небольшой дождь, по центральным и южным районам, а также в Ташкенте небольшие дожди ожидаются ближе к вечеру, в Ферганской области сохранится погода без осадков.
Температура воздуха несколько понизится, но все еще будет значительно выше нормы: ночью +4…+7 градусов, днем — +14…+17 градусов, местами — до +20. Дневная температура резко снизится только в Каракалпакстане и Хорезмской области — до +3…+8 градусов.