Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни Ўзбекистонда лимончилик тармоғини ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатда қайд этилишича, республикада 2018−2019 йилларда 46 миллион АҚШ доллари миқдоридаги хорижий кредит линиялари жалб қилиниб, 730 гектар майдонда замонавий лимонзорлар барпо этилди, лимон етиштириладиган иссиқхоналар умумий майдони 1221 гектарга етказилди.
«Шу билан бирга, инновацион технологиялар асосида янги, серҳосил ва жаҳон бозорида рақобатбардош бўлган лимон навларини яратишга етарли эътибор берилмаётганлиги, сифатли ахборот-консалтинг хизматларини кўрсатиш талаб даражасида йўлга қўйилмаганлиги, кооперация муносабатлари тўлиқ шаклланмаганлиги оқибатида соҳадаги мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланилмаяпти», — дейилади қарорда.
«Лимон етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар» уюшмаси номи «Цитрус, субтропик ва тропик ўсимлик етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар» уюшмаси этиб ўзгартирилди.
Тажриба тариқасида Академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳузурида Уюшма иштирокида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида масъулияти чекланган жамияти шаклидаги Цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар илмий-амалий марказини (кейинги ўринларда — Марказ) ташкил этилади.
Марказнинг асосий вазифалари қуйидагилар белгиланди:
- кооперация шартлари асосида цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар плантацияларини ташкил этиш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш ҳамда маҳсулот етиштирувчиларга етказиш;
- сертификатланган ва кафолатланган лимон кўчатларини етиштириш бўйича махсус кўчатхоналарни ташкил этиш ҳамда лимон кўчатларини етиштирувчи хўжаликлар билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш;
- мавжуд иссиқхоналарни модернизация қилиш ҳамда серҳосил, экспортбоп лимон навлари коллекциясини ва кўргазмали лимон плантацияларини яратиш;
- цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар, экспорт ва импорт маҳсулотларини сертификатлаш;
- цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар, шунингдек, манзарали ўсимликлар, гуллар ва кўкаламзорлаштириш экинлари кўчатларини етказиб бериш;
- маҳсулот ишлаб чиқарувчиларни минерал ўғитлар ва кимёвий моддалар билан таъминлаш;
- цитрус, субтропик ва тропик ўсимликларни қайта ишлаш, янги инновацион технологияларни жорий қилиш ва хизмат кўрсатиш;
- соҳани ривожлантириш бўйича хорижий технологиялар, фан ва ишлаб чиқаришдаги ютуқлар, янгиликларга оид ролик ва махсус кўрсатувлар тайёрлаш.
Ҳужжатда лимонзорлар пахта ва ғалладан бўшаган ҳамда фойдаланишга киритиладиган ер майдонларида ресурс тежовчи технологияларни қўллаган ҳолда барпо этилиши белгиланди.
Янги лимонзорлар «Ҳар бир оила — тадбиркор» дастури доирасида ажратиладиган, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан барпо этилади.
Бундан ташқари, лимончилик соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун халқаро молия институтларининг камида 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлари жалб этиш режалаштирилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраля подписал постановление о дополнительных мерах по развитию сферы лимоноводства в Узбекистане.
В документе отмечается, что в 2018—2019 годах в страну привлекли зарубежные кредитные линии на 46 млн долларов, на площади 730 га созданы лимонные плантации, а общая площадь теплиц по выращиванию лимонов достигла 1221 га.
«Вместе с тем вследствие недостаточности внимания к созданию новых, высокоурожайных и конкурентоспособных на мировом рынке сортов лимонов, неналаженности оказания на должном уровне качественных информационно-консалтинговых услуг, неполного формирования кооперационных отношений неэффективно используются имеющиеся возможности в сфере лимоноводства», — говорится в постановлении.
Ассоциация производителей и экспортеров лимонов переименована в Ассоциацию производителей и экспортеров цитрусовых, субтропических и тропических растений.
В порядке эксперимента создается Научно-практический центр цитрусовых, субтропических и тропических растений при Научно-исследовательском институте садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева с участием ассоциации на основе условий государственно-частного партнерства.
В числе задач центра:
• разработка и доведение до производителей продукции рекомендаций по созданию плантаций цитрусовых, субтропических и тропических растений на условиях кооперации;
• создание специальных питомников по выращиванию сертифицированных и гарантированных саженцев лимонов;
• модернизация действующих теплиц и создание коллекций высокоурожайных экспортоориентированных сортов лимонов и показательных лимонных плантаций;
• сертификация цитрусовых, субтропических и тропических растений, экспортной и импортной продукции;
• поставка саженцев цитрусовых, субтропических, тропических и декоративных растений, а также цветов и озеленительных культур;
• обеспечение производителей продукции минеральными удобрениями и химическими веществами.
Документом установлено, что лимонные плантации будут сооружаться на высвобождаемых из-под хлопка и зерновых, вводимых в оборот земельных площадях с применением ресурсосберегающих технологий.
Строительство плантаций будет покрываться за счет средств в рамках программы «Каждая семья — предприниматель», Фондом развития садоводства и тепличного хозяйства, Государственным фондом содействия занятости, Фондом поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, а также средств международных финансовых институтов.
Кроме того, на финансирование проектов в сфере лимоноводства планируется привлечь зарубежные кредитные линии в размере не менее 100 млн долларов.