Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси Нодавлат таълим хизматлари кўрсатиш соҳасидаги фаолиятни лицензиялаш тартиби тўғрисида низомга ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги қарор лойиҳасини муҳокамалар учун эълон қилди.
Ҳужжатда давлат мактабларида ягона мактаб формаси тўғрисидаги низомда келтирилган ўқувчилар кийими ва ташқи кўринишига бўлган талабларни жорий этиш таклиф қилинмоқда.
Жумладан, таълим олувчиларнинг кийимига турли дин ва конфессиялар ҳамда турли субмаданиятларга мансубликни акс эттирувчи элементларни (ҳижоб, кипа, кашая, хоч ва бошқалар) қўшишга ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларига хос бўлган ҳарбий ва идоравий формали кийим-бош кийиб юришга йўл қўймаслик таклиф қилинмоқда.
Илгари сурилаётган таклифга кўра:
- ўғил бола таълим олувчиларнинг ташкилотга танасининг очиқ қисмига татуировка туширган ёки пирсинг қилган, соқол қўйган, сочи 2−3 сантиметрдан узун бўлган ва ёрқин рангларга бўялган ҳолда келишларига;
- қиз бола таълим олувчиларнинг ташкилотга танасининг очиқ қисмига татуировка туширган ёки пирсинг қилган, сочини ёрқин рангларга бўяган, юзини кўзга ташланадиган даражада макияж қилган, қулоғига биттадан ортиқ сирға таққан, бармоқларига узук таққан, қўл тирноқларини бўяган ва узун қилиб ўстирган ҳолда келишларига йўл қўйилмайди.
Шунингдек, таълим олувчилар томонидан формани кийишда қуйидаги талабларга риоя этилиши лозим:
- кийимларнинг ўта тор ёки ўта кенг бичимда бўлмаслиги;
- қизлар учун юбканинг узунлиги тиззадан 5 — 15 см пастда бўлиши;
- ўғил болалар учун шимнинг узунлиги оёқ тўпиғидан пастда бўлиши;
- оёқ кийимлар пошнасининг 3 сантиметрдан баланд бўлмаслиги;
- кўйлакнинг энг юқоридаги фақат битта тугмасидан ташқари бошқа тугмаларнинг қадалган бўлиши;
- кийимларнинг тоза ва дазмолланган бўлиши.
Қарор лойиҳасида қайд этилишича, ота-оналар билан келишган ҳолда нодавлат умумтаълим ташкилоти педагогик кенгашининг қарори билан таълим олувчилар учун ягона форма намунаси тасдиқланади. Форма намунаси давлат умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчиларини замонавий ягона мактаб формаси намунаси билан айнан бир хил бўлиши ҳам мумкин.
Агарда қарор қабул қилинса, ўқувчиларнинг давлат умумий ўрта таълим муассасасига мактаб формасида келишлари 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб мажбурий ҳисобланса, хусусий мактаблар учун тавсиявий характерган эга бўлади.

Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Узбекистана опубликовала для обсуждения проект постановления правительства о внесении изменений в положении о лицензировании деятельности в сфере оказания негосударственных образовательных услуг.
Документом предлагается внедрить требования к одежде и внешнему виду учащихся, которые прописаны в положении о единой школьной форме в государственных школах.
В частности, не допускается включение элементов одежды религиозной принадлежности различных конфессий и субкультур (хиджаб, кипа, кашая, крест и другие) в школьную форму. Ранее это объяснялось тем, что в Узбекистане проживают люди разных национальностей и конфессий, а также тем, что обязательное общее среднее образование считается светским.
Согласно предлагаемым правилам к внешнему виду учащихся, мальчикам запрещается ношение бороды, пирсинга и татуировок на открытой части тела, отращивание длинных волос и их окрашивание в яркие цвета.
Девочкам планируется запретить пирсинг и татуировки на открытых частях тела, окрашивание волос в яркие цвета, яркий макияж, маникюр, отращивание ногтей, ношение больше одной серьги в ухе и наличие колец на пальцах.
Основные требования к форме и внешнему виду:
- Одежда должна быть не слишком узкой и не слишком широкой;
- Длина юбки для девочек должна быть на 5−15 см ниже колена;
- Брюки мальчиков должны быть ниже щиколоток;
- Каблук обуви не должен быть выше 3 см;
- Должны быть застегнуты все пуговицы на рубашке, кроме самой верхней;
- Одежда должна быть всегда чистой и поглаженной.
В проекте постановления отмечается, что образец единой формы учащихся частных школ будет утверждаться решением педагогического совета по согласованию с родителями. Форма может быть такой же, как единая школьная форма для государственных школ.
При этом если для государственных школ единая школьная форма станет обязательной с 2024−2025 учебного года, то для частных школ это будет носить рекомендательный характер.