Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларига (МҲХС) ўтиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Қарорда акциядорлик жамиятлари, тижорат банклари, суғурта ташкилотлари ва йирик солиқ тўловчилар тоифасига киритилган юридик шахслар 2021 йил 1 январдан бошлаб МҲХС асосида бухгалтерия ҳисоби юритилишини ташкил этиши белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига 2020 йилдан бошлаб давлат улуши бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат корхоналарининг МҲХС асосида бухгалтерия ҳисобини юритиш ва молиявий ҳисоботни тайёрлашга ўтиш жадвалини ҳар йили тасдиқлаш ва 1 июнга қадар расмий веб-сайтида эълон қилишни таъминлаш топширилди.
Молия вазирлиги МҲХСни жорий этиш бўйича ваколатли орган этиб белгиланди. Бунинг учун вазирлик тузилмасида махсус бўлим ташкил этилади.
2020−2025 йиллар давомида аккредитациядан ўтган ўқув марказларида МҲХС бўйича ўқитиш, малака ошириш, интерфаол усулларни қўллаган ҳолда ўқитиш, шунингдек, бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида Ўзбекистонда дастлабки рўйхатдан ўтказиш ва имтиҳон топшириш учун рўйхатдан ўтказиш харажатлари республика бюджети ҳисобидан қопланади.
Халқаро бухгалтер сертификатига эга бўлган талабгорлар олий таълим муассасалари магистратурасининг «Бухгалтерия ҳисоби» ва «Аудит» мутахассисликларига кириш имтиҳонларини топширмасдан тўлов-контракт асосида кириш ҳуқуқига эга бўлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 февраля подписал постановление о дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО).
«Принятый документ предусматривает кардинальный пересмотр процесса перехода на МСФО субъектов предпринимательства», — пишет Norma.uz.
В постановлении определен перечень лиц, которые будут составлять финансовую отчетность на основе МСФО, начиная с итогов 2021 года в обязательном порядке. В него вошли акционерные общества, коммерческие банки, страховые организации и юридические лица, отнесенные к крупным налогоплательщикам.
Они должны будут организовать бухгалтерский учет на основе МСФО с 1 января 2021 года и обеспечить численность работников бухгалтерских служб, достаточную для качественного применения международных стандартов.
Агентство по управлению государственными активами будет ежегодно утверждать и публиковать до 1 июня график перехода хозяйственных обществ с госдолей и госпредприятий на ведение бухучета и составление финансовой отчетности на основе МСФО.
Уполномоченным органом по внедрению МСФО определено Министерство финансов. Для этого в структуре ведомства будет создан специальный отдел.
В 2020—2025 годы впервые из республиканского бюджета будут возмещаться расходы на обучение, повышение квалификации по МСФО и регистрацию на экзамен в рамках международной сертификации бухгалтеров (по программе АССА).
Претенденты, имеющие международный сертификат бухгалтера, получают право на зачисление без сдачи вступительных экзаменов в магистратуру по специальности «Бухгалтерский учет» и «Аудит» высших образовательных учреждений на платно-контрактной основе.
Ожидается, что эти меры позволят не только своевременно подготовить необходимое количество квалицированных специалистов в области МСФО, но и обеспечат создание национальной системы подготовки специалистов международного уровня, отмечает Norma.uz.