Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраль куни Яшнобод туманидаги технопаркка ташриф буюрди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тошкент механика заводининг улкан ҳудуди ва биноларидан самарали фойдаланиш мақсадида технопарк ташкил этилган эди. Давлат раҳбари ўтган йили 28 июнда бу ерга келиб, лойиҳалар тақдимоти билан танишганди.
Технопаркда 2020−2021 йилларда умумий қиймати 393 миллион доллардан зиёд бўлган 15 та корхонани ишга тушириш мўлжалланган. Уларда кир ювиш машиналари, ошхона плиталари, совуткич ва музлаткичлар, саноат кондиционерлари, лифт ва эскалаторлар, электр техникаси маҳсулотлари ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Бу ерда зарур муҳандислик-коммуникация тармоқлари мавжуд. Тадбиркорларга қулайлик яратиш мақсадида логистика маркази ташкил этилади. Ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг маҳаллийлаштириш даражаси 35−40 фоиз бўлади. Шунингдек, йилига 186 миллион долларлик экспорт қилиш режалаштирилган.
Президент технопарк ҳудудида ишга туширилган илк лойиҳа — электрон газ ҳисоблагичлар корхонаси фаолияти билан танишди, маҳсулотлар намуналарини кўздан кечирди.
50 миллион доллар инвестиция ҳисобига ташкил этилган корхонада йилига 3 миллион дона электрон газ ҳисоблагичлар тайёрланади. Бу «ақлли» ҳисоблагичларга сим-карта ўрнатилган бўлиб, ишлатилган табиий газ ҳажми ҳақидаги маълумотни онлайн режимда марказий серверга узатади. Шу тариқа ҳисоблашда биллинг тизими жорий этилади ва инсон омили қисқаради.
Ушбу ҳисоблагичлар хавфсизлик жиҳатидан ҳам қулай. Уларга ўрнатилган меъёр ускунаси ортиқча газ босимини пасайтириб, бир хилда етказиб беради. Бу орқали аҳоли хонадонлари ва иншоотларда ёнғин ёки бошқа кўнгилсиз ҳолатларнинг олди олинади.
Бугунги кунда мамлакатда 3,5 миллион дона электрон газ ҳисоблагичга эҳтиёж мавжуд. Корхона ушбу эҳтиёжни бир йилда қоплаб, келгуси йилдан 7,7 миллион долларлик маҳсулотни экспорт қилиш қувватига эга. Бунинг учун корхона ҳамкори Италиянинг Petro Fiorentini компанияси билан тегишли шартнома тузилган.
Давлат раҳбари корхона фақат сотиш билан чекланиб қолмай, ҳисоблагичларни ўрнатишдан тортиб хизмат кўрсатишгача масъул бўлиши, эксплуатацияга жавоб бериши кераклигини таъкидлади.
«Ҳар бир ишлаб чиқаришга киришишдан олдин стандартни ўйлаш керак. Малакали сервис учун ҳам, экспорт учун ҳам стандарт зарур. Афсуски, биз бу соҳада дунёдан анча ортда қолдик. Жойларда стандарт кафолатини таъминлайдиган кадрлар жуда кам. Шунинг учун мана шундай саноат корхоналарининг ўзида сервис бўйича мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш керак», — деди президент.рхонанинг сервис маркази фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари Технопаркда амалга оширилаётган галдаги лойиҳалар, ишлаб чиқарилиши режалаштирилган саноат маҳсулотлари билан ҳам танишди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраля посетил технопарк в Яшнабадском районе Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
Технопарк был создан для эффективного использования территории и сооружения Ташкентского механического завода (бывший ТАПОиЧ).
В технопарке планируют ввести в строй 15 предприятий общей стоимостью более 393 млн долларов в течение 2020−2021 годов. Они будут производить стиральные машины, кухонные плиты, холодильники и морозильники, промышленные кондиционеры, лифты и эскалаторы.
Для удобства предпринимателей в технопарке будет создан центр логистики. Уровень локализации производимой продукции ожидается на уровне 35−40%. Намечено наладить экспорт на сумму 186 млн долларов в год.
Президент ознакомился с деятельностью введенного в строй на территории технопарка первого предприятия — по производству электронных газовых счетчиков, а также осмотрел образцы продукции.
Предприятие, организованное за счет инвестиций на 50 млн долларов, способно выпускать в год 3 миллиона устройств. «Умные» счетчики оснащены слотом для сим-карты и будут в режиме реального времени отправлять данные о потреблении газа на центральный сервер.
Счетчики оснащены регулятором, который нормализует давление газа и таким образом повышает безопасность, поможет предотвратить утечки газа и сопутствующие этому последствия.
Сегодня потребность Узбекистана в электронных газовых счетчиков составляет 3,5 миллиона штук. Предприятие намерено покрыть этот спрос за один год деятельности и со следующего года экспортировать продукцию на 7,7 млн долларов. Для этого заключено соглашение с итальянским партнером — компанией Petro Fiorentini.
Глава государства отметил, что предприятие не должно ограничиваться лишь продажей счетчиков, необходимо охватить весь процесс от их установки до технического обслуживания.
«Начиная производство, необходимо сперва подумать о стандартах. И для квалифицированного сервиса, и для экспорта требуется стандарт. К сожалению, в этом вопросе мы намного отстали от мира. На местах не хватает кадров, способных обеспечить работу по стандарту. Поэтому следует наладить на промышленных предприятиях, таких как это, подготовку собственных специалистов по сервису», — сказал президент.
Затем Шавкат Мирзиёев ознакомился со другими проектами технопарка и образцами промышленных товаров, которые планируется запустить в производство.