Канаданинг SkyPower Global компанияси асосчиси ва бош ижрочи директори Керри Адлер «Америка овози»га берган интервьюсида компания Ўзбекистонда қандай қийинчиликларга дуч келгани ва нима учун қуёш энергетикаси бўйича лойиҳалар ҳалигача ишга туширилмаганини сўзлаб берди.
«Ўзбекэнерго» ва SkyPower Global компаниялари ўртасида электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги келишувни имзолаш президентнинг 2018 йил 28 апрелдаги қарорида кўрсатиб ўтилган. Канада компанияси Ўзбекистонда умумий қуввати 1000 МВт бўлган фотоэлектр қуёш энергиясини ишлаб чиқариш бўйича объектлар қурилишига 1,3 млрд доллар сармоя киритишни режалаштирган эди.
SkyPower Global келгусида ўзи эгалик қилиб, фойдаланувчи объектларни лойиҳалаштириш ва қуриш ишларини молиялаштириши кўзда тутилган. Келишув муддатлари давомида компания ва унинг ҳудудлардаги шўъбаларига корхоналарига солиқ ва божхона имтиёзлари тақдим этилиши лозим эди.
Қарорда «Ўзбекэнерго» етказиб берилган элекр энергияси учун тўловларни амалга ошира олмаган тақдирда, қарздорлик Молия вазирлиги кафолати остида давлат бюджетидан қопланиши белгиланган.
Керри Адлер интервьюда президент Мирзиёев Молия вазирлигига 2018 йилда топшириқ берганига қарамасдан, вазирлик ҳалигача компанияга тўлов кафолати бермаганини маълум қилди. Шартномага кўра, SkyPower Global ишлаб чиқарган токнинг киловати учун «Ўзбекэнерго» 6 цент тўлаши керак. Агар тўловни амалга оширолмаса, давлат буни қоплаши шарт. Солиштириш учун: октябрда БААнинг Masdar компанияси Навоийда фотоэлектр станцияси қурилиши учун тендерда 1 кВт қуёш энергияси учун 2,679 цент таклиф қилган ҳолда ғолиб чиққан (тендерда энг қиммат таклиф Total Eren томонидан илгари сурилган — 4,273 цент).
У кредит рейтинги паст бўлгани боис кафолатсиз нафақат SkyPower Global, балки бошқа ҳеч ким Ўзбекистонда бизнес юрита олмаслигини таъкидлаб ўтди.
Келишув тарихи
Фото: AmerikaOvozi.com.
Керри Адлер SkyPower Global компаниясига Канадада асос солинганига қарамасдан, асосий акционерлари америкаликлар бўлгани учун Канада-Америка компанияси ҳисобланишини таъкидлаб ўтди.
Унинг айтишича, ҳаммаси 2017 йилда президент Шавкат Мирзиёевнинг АҚШга БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида иштирок этиш учун келиши билан бошланган.
Инвестор Ўзбекистон элчихонаси ва Америка-Ўзбекистон савдо палатаси томонидан ташкил этилган тантанали тушликка таклиф қилинган. Ушбу учрашувда АҚШ Тижорат вазирлиги ва халқаро компанияларнинг раҳбарлари ҳам таклиф қилинган.
Президент унга мурожаат қилиб, Ўзбекистон ҳукумати ўз изланишларига асосланиб, дунё бўйлаб энергетика таъминотчиларини ўрганиб чиққани ва SkyPower Global компаниясига ишонч билдирган ҳолда Ўзбекистонда қуёш энергияси саноатини ривожлантиришга қарор берганини маълум қилган.
«Мен зиёфатга таклиф қилинганим учунгина борган эдим. Ҳатто [сармоя киритишга] мақсад ҳам йўқ эди. Ўзбекистонни билмас эдик», — деди у.
Керри Адлернинг тасдиқлашича, Шавкат Мирзиёев нафақат инвестиция киритишни, балки икки ҳафта ичида таклифлар ва шартнома билан Тошкентга боришни таклиф қилган.
SkyPower Global раҳбари тушликда 10−11 та йирик компания, жумладан General Electric, юридик фирмалар ва бошқа корхоналар қатнашганини маълум қилди.
«Президент Мирзиёев бизни мамлакатга ёрдам беришга кўндира олди, десам бўлади. Ундан эшитганларим менда кучли таассурот қолдирди. Мен БМТ доирасида дунё раҳбарлари билан азалдан ишлаб келаман, айнан муқобил энергетика бобида. БМТнинг олдинги бош котиби Пан Ги Мун билан яқин эдим ва ҳозирги бош котибнинг ўринбосари Амина Муҳаммад билан ҳамкорлик кучли. Лекин Ўзбекистон раҳбарига қараб лол қолдим, дангал мурожаати ёқди», — деди у.
Сармоядорнинг қайд этишича, у икки ҳафтадан кейин 15 кишилик жамоа билан Тошкентга етиб келади. Унгача Deloitte консалтинг компанияси улар учун Ўзбекистон имкониятларини ўрганиб чиқади. Орадан икки кун ўтиб эса 1,3 млрд долларлик ҳужжат имзоланади.
«Жуда катта риск эди бизга. Лекин буни бир сабаб билан қилдик. Мен шу кунгача жуда кўп давлатларнинг раҳбарларини кўрдим. Анчаси билан яқинман, дўстман. Улар орасида Мирзиёев сингари ўз хоҳишини дангал ва ишонч билан тушунтира оладиганлар кам. Бу мамлакатга ёрдам керак ва буни очиқ тан олиб, ҳамкорликка чақириш, таклиф қилиш. Бизнес имконият бор, ислоҳотларимиз орқали шароит яратамиз, дейиш… Бизни кўндирди. 18 йилдан бери муқобил энергия соҳасидаман. Лекин карьерамда ҳеч қачон шундай қадам ташламаганман. Мирзиёев мени кўндирди. Олийжаноблиги ва харизмаси билан менга у Кеннедиларни эслатди. Ўзини тутиши, муомаласи. Менга жуда маъқул бўлди», — деди у.
«Ҳозиргача 10 миллион доллар сарфладик. Лойиҳа учун ер топдик. Қурилиш бошлаш учун зарур чораларни кўрдик. Глобал миқёсда тендерлар ўтказдик. Нимаики қилишимиз керак бўлса, шуғулландик. Шартномани имзолашга ойлар кетди. Учрашувларга борар эдик, лекин охирги моментда уларни бекор қилишар эди, хусусан вазир ва бош вазир ўринбосарлари билан ҳам. Келишиб қўйиб, имзолаш учун узоқ кутдик. Бир нарсага урғу бериб келамиз: „СкйПовер Глобал“ ошкора ишлайди. Коррупциянинг ҳар қандай кўринишига қатъий қаршимиз. Биз коррупцион ишларга асло бош суқмаймиз. Ҳеч қандай шартнома учун тўламаймиз. Совға-салом бермаймиз. Асоссиз ваъда ҳам бермаймиз», — дея давом эттирди у.
«Ишга эскича ёндашув»
Керри Адлер Ўзбекистонда «эскича усулларда» ишлайдиган одамлар борлигини айтиб ўтди.
«Лекин эскича усуллар билан ишлайдиганлар бор. Бизнесда ҳам шундай йўл тутишади. Биз улар билан ишламаймиз ва ишлашни ҳам хоҳламаймиз. Бирортаси олдимизга келгани йўқ. Агар шундай бўлганида дарҳол очиқлаган бўлар эдик, Transparency International каби ташкилотларга чиқардик. Биз бундай ҳолларга кўз юммаймиз, тоқат ҳам қилмаймиз», — деди у.
«Мирзиёев чинакамига ислоҳотлар қилишга бел боғлаган. Бироқ ундан пастда ишлар чатоқ. Қўрқинч ҳукмрон. Одамлар нотўғри қадам ташлаб қўйишим мумкин дея қўрқади. Ҳеч ким масъулиятни ўз зиммасига олишни хоҳламайди. Кичкина ишларни ҳам қилишни хоҳлашмайди… Бизга керак бўлган тўлов кафолатини ҳам бера олишмаяпти мана», — дейди ишбилармон.
Инвесторнинг қайд этишича, у Молия, Иқтисод, Инвестициялар ва Энергетика вазирликлари билан ишлаган. Лекин президент у билан ишлашни ўша вақтдаги бош вазир ўринбосари — молия вазири Жамшид Қўчқоровга топширган.
SkyPower Global асосчиси Ўзбекистон томони келишувни имзолашни узоқ вақт кечиктириб келгани, бироқ АҚШ ва Канада ҳукуматлари аралашувидан сўнг ҳужжат имзоланганини маълум қилди. Бироқ ҳозиргача компания кафолат ололгани йўқ.
«Биз қуёшдан энергия олиш билангина чекланмаймиз. Deloitte консалтинг компанияси бизга Ўзбекистонда яшил саноат потенциалини ўрганиб чиқиб, у шаклланса, ялпи миллий даромад миллиардлаб долларга ўсиши, 30 минг одамни иш билан таъминлаши, мутахассислар етиштириши, уларни ва бошқарувчиларни Гарвард, MIT Sloan (Массачусетс технологиялар институти ҳузуридаги халқаро бизнес мактаб — таҳр.) сингари нуфузли даргоҳларда тайёрлаш мумкинлигини таҳлил қилиб берган», — деди у.
«Ўзбекистон ўз сўзида туриши керак»
Президент ҳузуридаги Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш марказининг (марказ 2018 йил 8 январдан Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги тасарруфида) хулосаси. Хулосада нархлар дунёдаги ўртача нархларга мувофиқ экани тасдиғини топган. Фото: AmerikaOvozi.com.
Керри Адлер Ўзбекистон ҳукуматини ўз мажбуриятларини бажаришга ва ҳаттоки янада жозибадор таклифлар пайдо бўлган тақдирда ҳам ўз сўзида туришга чақирди. У АҚШ элчиси Дэниел Розенблюмнинг шартномалар дахлсизлигини таъминлаш зарурлиги ҳақидаги сўзларидан иқтибос келтирди.
«Ўзбекистон ўз зиммасига олган мажбуриятларини бажариши керак. Имзолаган шартномалари амалга ошиши учун зарур шароит яратилиши керак. Биз билан келишилган нарх албатта 2018 йилдаги бозорга қараб белгиланган. Кимдир биздан арзон маҳсулот таклиф қилса, бизнинг шартномани улоқтириб бошқасига кета олмайсиз. Битим бу битим. Ташқи сармоясиз давлат ривожлана олмайди. Сўзингизда турсангиз, ишонч ортади ва катта-катта таклифлар кела бошлайди. Акс ҳолда ишонч сўниб, шубҳа ва гумон ортади. Президент Мирзиёев Молия вазирлиги, Инвеститсиялар ва ташқи савдо вазирлигини назорат қила оладими? Ёки бу ҳаммаси хўжакўрсингами?» — деди у.
SkyPower Global раҳбари мажбуриятларни бажаришдан воз кечишнинг оқибатлари борлигидан огоҳлантирди.
«Чора кўрсак ҳозир шартнома 1,8 миллиард долларга тушади. Ўзбекистон Энергетик Хартияга аъзо. Гаагага бориб, судга шикоят қилишимиз мумкин. Шартнома шартларига риоя қилинмаётганини исботлаш қийин бўлмайди. Лекин биз Ўзбекистондан қилмаган ишимиз учун ҳақ талаб қилмаймиз. Биз жанжаллашишни хоҳламаймиз. Президент Мирзиёевга 1200 бетлик хат йўлладим. Унда ҳозиргача бошдан кечирганларимизни бирма-бир баён қилганмиз. Бизни қанча овора қилишгани, сарсон қилишгани ҳақида ёздик», — деди у.
Керри Адлернинг фикрича, муаммо Шавкат Мирзиёевда эмас. «Менинг хулосам шуки, муаммо Мирзиёевда эмас. Унга ҳурматим баланд, ишончим сўнмаган, лекин унинг қўли остидагилар биз сингари инвесторлар учун шароит яратмаяпти. Биз нима қилайлик? Ҳақиқатдан ҳам шартномаларга амал қилмоқчи эмасмисиз? Президент қарорининг кучи йўқми? Ким буларга жавоб беради? Биз ҳатто Омбудсманга бордик», — дейди у.
SkyPower Global бир вазирлик билан иккинчиси ўртасида сарсон қилинганини таъкидлаган компания раҳбари кафолатсиз унинг қўллари боғлиқ эканини қайд этди.
«Еримиз бор. Тендер аниқ. Лекин кафолатсиз қўлларимиз боғланган. Кафолатсиз ҳеч ким биз билан ишламайди. Аксионерларимиз ҳам уни талаб қилади, банклар ҳам. Ҳаммага шу ҳужжат керак. Чунки бизнеснинг асосий шарти шу. Бу қоғоз бизнес учун суғурта. Ҳукуматлар ўзгарса, сиз билан савдо қиладиган томон маҳсулот учун тўлай олмай қолса, пул давлат ҳисобидан олинади. Ўзбекистондек бу борада янги бир система билан ишлаш нозик ҳаракат», — деди инвестор.
Керри Адлер бош вазирнинг инвестициялар ва ташқи иқтисодий алоқалар бўйича собиқ ўринбосари Сухроб Холмуродов SkyPower Global фаолиятига тўсқинликлар қилишга уринганини маълум қилди. Бунда унинг нима сабабдан ишдан бўшатилганини билмайди, бироқ муаммо ҳалигача ҳал этилгани йўқ.
«Икки йўл бор. Бири судлашиш, лекин биз бу йўлдан боришни асло хоҳламаймиз. Яхшиям, менинг бошқарув кенгашим бу борада мени тергамаяпти, аксинча, сабр қилаяпмиз. Ўзбекистонга меҳрим баланд. Биз Ўзбекистон билан ишлашни истаймиз ва лойиҳамизни амалга оширишга бел боғлаганмиз. Шартномалар бузилмаса, уларга бош эгсак, мамлакат учун ажойиб натижалар бўлишини исботлашни хоҳлаймиз. Биз биринчимиз ва муваффақият қозонишни истаймиз. Бизга қараб, бошқалар келади. Яқинда тендерда 23 компания қатнашибди. Демак, умид сўнмаган. Лекин ишончни оқлаш керак», — деди у.
«Ишончни сотиб ололмайсиз. Тепадаги одам менга ишон деса-ю, пастдагилар унинг айтганига қарши иш тутса, ҳеч ким келмайди. Президент Мирзиёев, назаримда, буни билади. Мен унга ишонганман», — дея давом эттирди ишбилармон.
Компания ҳалигача расмий изоҳ олгани йўқ. «Америка овози» манбалари маълумотларига кўра, бунинг икки сабаби бўлиши мумкин:
- бошқа арзонроқ муқобиллар мавжуд бўлган шароитда SkyPower Global 6 центтдан етказиб берадиган қуёш энергияси қимматлик қилади;
- инвесторнинг кафолат тўғрисидаги талаби Ўзбекистон қонунчилигига зид.
«Газета.uz» 29 февраль куни Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Молия вазирлигига сўров юборди, бироқ ҳозирча изоҳ олгани йўқ.

Основатель и главный исполнительный директор канадской SkyPower Global Керри Адлер в интервью «Америка овози» («Голос Америки») рассказал, с какими сложностями столкнулась компания в Узбекистане и почему проекты по солнечной энергетике до сих пор не запущены.
О подписании соглашения о покупке электроэнергии между компанией «Узбекэнерго» и SkyPower Global указывалось в постановлении президента от 28 апреля 2018 года. Ожидалось, что канадская компания инвестирует 1,3 млрд долларов США прямых иностранных инвестиций в строительство объектов по выработке фотоэлектрической солнечной энергии общей мощностью 1000 МВт переменного тока в нескольких областях страны.
Предполагалось, что SkyPower Global осуществит проектирование, финансирование и строительство объектов, которыми в дальнейшем будет владеть и эксплуатировать. На период действия соглашения компанию и ее будущие дочерние предприятия в регионах должны были освободить от налога на прибыль, включая дивиденды, а также НДС, сборов и таможенных платежей.
Постановлением было определено, что в случае неплатежеспособности «Узбекэнерго» по поставленной энергии оплата за нее будет осуществляться из госбюджета под гарантии Министерства финансов.
Керри Адлер в интервью сообщил, что реализация проектов не началась, так как Минфин Узбекистана, несмотря на поручение президента в 2018 году, все еще не предоставил гарантию по выполнению обязательств в части оплаты за поставленную электроэнергию, которая должна была составить 6 центов за 1 кВт⋅ч. Для сравнения: в октябре эмиратская компания Masdar выиграла тендер на строительство фотоэлектрической станции в Навои, стоимость солнечной энергии оценена в 2,679 цента за 1 кВт (самое дорогое тендерное предложение было у Total Eren — 4,273 цента).
Он подчеркнул, что без такой гарантии не только SkyPower Global, но никто не сможет делать бизнес в Узбекистане с учетом низкого кредитного рейтинга страны.
Истоки сделки
Фото: AmerikaOvozi.com.
Керри Адлер заявил, что хотя SkyPower Global основана в Канаде, большинство ее акционеров являются американцами, поэтому она считается канадско-американской.
По его словам, все началось в 2017 году, когда президент Шавкат Мирзиёев посетил США для выступления на общих дебатах на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Инвестор был приглашен на торжественный ужин, организованный посольством Узбекистана и Американо-Узбекской торговой палатой, где присутствовали в том числе министр торговли США и руководители международных компаний.
Президент обратился к нему и заявил, что правительство на основе собственного исследования, изучив поставщиков электроэнергии по всему миру, решило доверить SkyPower Global развитие солнечной энергетики в Узбекистане.
«Я пришел на ужин только из-за того, что меня туда пригласили… Не было и цели [инвестировать], мы даже не знали Узбекистан», — сказал он.
Керри Адлер утверждает, что Шавкат Мирзиёев не только предложил инвестировать, но приехать в Ташкент в течение двух недель с предложением и контрактом.
Глава SkyPower Global сообщил, что на ужине присутствовало около 10−11 крупных компаний, в том числе General Electric, юридические фирмы и другие предприятия.
«Могу сказать, что президент Шавкат Мирзиёев убедил нас помочь стране. То, что я услышал от него, произвело на меня неизгладимое впечатление. Я работал с мировыми лидерами в рамках ООН, особенно в области альтернативной энергетики. Я близок к бывшему генеральному секретарю ООН Пан Ги Муну и тесно сотрудничаю с нынешним первым заместителем генерального секретаря Аминой Мохаммед. Но я был поражен лидером Узбекистана, мне понравился его конкретный призыв», — заявил он.
Как отмечает инвестор, он прибыл в Ташкент через две недели с командой из 15 человек, с исследованием возможностей Узбекистана от консалтинговой компании Deloitte, а спустя два дня было подписано рамочное соглашение на 1,3 млрд долларов.
«Был большой риск для нас. Но мы сделали это по одной причине. Я до сегодняшнего дня встречался со многими руководителями стран. Со многими из них я близок, дружу. Среди них мало тех, кто может объяснить свое желание так же четко и уверенно, как Мирзиёев. Открыто признать, что этой стране нужна помощь, призывать к сотрудничеству, говорить о возможностях для бизнеса, создании условий через реформы — он смог убедить нас. Я работаю 18 лет в сфере альтернативной энергетики, но в своей карьере никогда не делал такого шага. Мирзиёев меня убедил. Своим великодушием и харизмой он напомнил мне [Джона] Кеннеди», — заявил он.
Керри Адлер отметил, что компания потратила 10 млн долларов, нашла землю под проект, открыла офис, наняла людей, расширила офис в Дубае, провела глобальный тендер, приняла меры для начала строительства — есть готовые проекты и партнеры.
«Старый подход к работе»
По словам бизнесмена, на подписание соглашения ушли месяцы, были проведено множество встреч, некоторые из которых отменялись в последний момент.
Глава SkyPower Global подчеркивает, что компания сразу же заявила, что будет работать прозрачно и выступать против любых проявлений коррупции.
«Мы не вмешиваемся в коррупционные дела. Не платим за контракты. Не дарим подарки. Не даем необоснованных обещаний. Но в Узбекистане исторически всё складывалось не так — другая культура. А мы должны следовать этике и соблюдать законы Канады, США, Великобритании и других международных законов. Мы заключаем соглашения через бизнес-переговоры», — отметил он.
Керри Адлер указал, что в Узбекистане есть люди, которые работают «по старым методам», но при этом такие люди к ним не обращались, иначе компания бы обратилась в такие организации, как Transparency International.
«Как мы видели на практике, Шавкат Мирзиёев действительно привержен реформам. Но на [нижестоящих звеньях] все хуже. Там царит страх. Люди боятся, что могут сделать неправильный шаг. Никто не хочет брать на себя ответственность. Они не хотят делать даже мелкие вещи … Они даже не могут предоставить гарантию о выкупе, который нам нужен», — утверждает бизнесмен.
Как отметил инвестор, он работал с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством энергетики, но президент поручал работу вице-премьеру — министру финансов Джамшиду Кучкарову (ныне вице-премьер по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности — министр экономики и промышленности).
Основатель SkyPower Global заявил, что узбекская сторона долго тянула с решением, однако после вмешательства правительств США и Канады соглашение было подписано. Но теперь компания не может получить гарантий.
«Мы не ограничимся только производством солнечной энергии. Консалтинговая компания Deloitte изучила для нас потенциал Узбекистана в „зеленой“ промышленности. Если она будет сформирована, то это принесет миллиарды долларов в валовый национальный продукт, обеспечит работой 30 тысяч человек, позволит вырастить специалистов, которых вместе с менеджерами можно подготовить в Гарварде, MIT Sloan (международная бизнес-школа при Массачусетском технологическом институте — ред.)», — рассказал он.
«Узбекистан должен выполнять обязательства»
Заключение Центра комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Национальном агентстве проектного управления при президенте (с 8 января 2018 года центр находится в ведении Министерства экономики и промышленности — ред.). Заключение выдано по соответствию ценообразования снеднемировой конъюктуре. Фото: AmerikaOvozi.com.
Керри Адлер просит власти Узбекистана выполнить свои обязательства и «сдержать слово», даже если потом появились более привлекательные предложения. Он процитировал слова посла США Дэниела Розенблюма, который указывал на необходимость обеспечения неприкосновенности контрактов.
«Узбекистан должен выполнять взятые на себя обязательства, создавать необходимые условия для реализации подписанных контрактов. Цена, согласованная с нами (6 центов за кВт⋅ч), конечно же, была установлена исходя из условий рынка 2018 года. Если кто-то предложит более дешевую продукцию, вы не можете идти к нему, выкинув наше соглашение. Соглашение — это соглашение. Без иностранных инвестиций страна не может развиваться. Если сдержите слово, повысится доверие и начнут поступать крупные предложения. Иначе доверие пропадет, сомнения и подозрения начнут расти», — отметил он.
Глава SkyPower Global предупредил, что есть последствия от отказа выполнять обязательства.
«Если примем меры, то соглашение может стоить 1,8 млрд долларов. Узбекистан — член Энергетической хартии. Мы можем подать жалобу в суд в Гааге. Будет несложно доказать, что условия соглашения не выполняются. Но мы не будем требовать плату за то, что мы не делали в Узбекистане. Мы не хотим вступать в конфликт. Я направил президенту Мирзиёеву 1200-страничное письмо, где мы рассказали, что мы пережили», — сказал он.
Керри Адлер считает, что проблема не в Шавкате Мирзиёеве, а в системе, которая находится под его управлением: «Мой вывод таков, что проблема не в Шавкате Мирзиёеве. Я его сильно уважаю, и я еще не потерял веру, но его подчиненные не создают условий для таких инвесторов, как мы».
Отметив, что SkyPower Global «футболили» из одного министерства в другое, глава компании заявил, что без гарантий у него «связаны руки».
«Участок есть. Тендер тоже. Но без гарантий у нас связаны руки. Без гарантий никто с нами работать не будет. Наши акционеры тоже требуют этого, банки тоже. Всем нужен этот документ. Потому что это главное условие, страховка бизнеса. Если изменится правительство, если сторона, которая сотрудничает с вами, не может провести оплату, то деньги покрываются за счет государства», — объяснил инвестор.
Керри Адлер заявил, что уволенный вице-премьер по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей Сухроб Холмурадов пытался воспрепятствовать деятельности SkyPower Global. При этом он не знает точную причину увольнения, так как проблема до сих пор не решена.
«Есть два пути. Один из них — суд, но мы не хотим идти по этому пути. К счастью, мой совет правления не допрашивает меня, наоборот, мы выжидаем… Мы хотим доказать, что, если соглашения не будут нарушены, их соблюдение станет большим результатом для страны. Мы первые, и хотим добиться успеха. Другие придут, посмотрев на нас. В недавнем тендере приняли участие 23 компании. Так что надежда не угасла. Но доверие нужно оправдать. Доверие вы не сможете купить», — подчеркнул он.
Компания до сих пор не получила официальных разъяснений. По данным источников «Америка овози», это связано с двумя причинами:
- высокая стоимость поставляемой солнечной энергии в 6 центов от SkyPower Global, когда есть более доступные альтернативы;
- требование инвестора о гарантии в части оплаты противоречит законодательству Узбекистана.
«Газета.uz» 29 февраля направила запросы в Министерство энергетики, Министерство инвестиций и внешней торговли и Министерство финансов, но пока не получила комментарии.