Душанба, 2 март куни мамлакатнинг барча ҳудудида об-ҳаво баҳорий — илиқ ва қуёшли бўлади, дея хабар қилди Ўзгидромет. Туркманистон ҳудудидан кирган ҳаво оқими ҳароратнинг кўтарилишига олиб келади, кундузи ҳарорат 20−25 даража илиқ, бу меъёрий қийматлардан 9−11 даражага юқоридир.
Яқин икки кун давомида республика ҳудудига Каспий денгизи жанубий туманларидан ҳаракат қилаётган булутлар ҳисобига ҳарорат бир оз пасаяди. Мамлакат бўйича ёғингарчиликсиз об-ҳаво сақланиб туради, фақат 4 мартда Қашқадарё, Сурхондарё вилоятлари, кечга бориб эса Самарқанд вилоятида ёмғир ёғиши мумкин. 3−4 мартда республика бўйича шамолнинг тезлиги секундига 15−20 метргача кучайиши кутилмоқда.
5 мартда Каспий денгизи шимолий ҳудудидан мамлакатга нам ва салқин ҳаво оқимининг кириши кутилмоқда, бу ҳаво ўзи билан ёмғир ва салқин олиб келади. Фақат республиканинг шимоли-ғарбий туманларида ёғингарчилик бўлмайди. Ҳарорат кечаси 2−7 даража илиқ, кундузи 7−12 даража илиқ атрофида бўлади.
Иш ҳафтасининг охирида ёғингарчилик бўлиши кутилмаяпти, совуқ ва нам ҳаво оқими таъсирида ҳарорат кечаси 0−5 даража илиқ, кундузи 7−12 даража илиқ бўлади. Шу кунлардаги ҳарорат мазкур давр учун хос бўлган меъёрий қийматлардан бир оз паст бўлади.

В понедельник, 2 марта, днем воздух прогреется до значений +20…+25 градусов, что превысит нормальные значения на 9−11 градусов, сообщила пресс-служба Узгидромета.
В ближайшие два дня прогнозируется небольшой спад температуры воздуха за счет увеличения облачности, которая сместится в Узбекистан с южных районов Каспийского моря. По всей территории сохранится погода без осадков, лишь 4 марта по Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям, а к вечеру по Самаркандской области ожидается выпадение дождя. 3−4 марта по стране ожидается усиление ветра до 15−20 м/с.
В четверг, 5 марта, с северных районов Каспийского моря ожидается вторжение влажной и прохладной воздушной массы, которая принесет с собой дожди и прохладу. Осадков не ожидается лишь по северо-западным районам страны. Температура воздуха ночью будет в пределах +2…+7 градусов, днем — +7…+12 градусов.
В конце рабочей недели осадков не прогнозируется, температура за счет влияния прохладной воздушной массы ночью будет в пределах 0…+5 градусов, днем — +7…+12 градусов. Температура в эти дни будет незначительно ниже нормальных значений для этого периода, отметили синоптики.