«Ўзнефтгазинспекция» январь ойида нефт маҳсулотларини реализация қилишда минтақавий нефт базалари томонидан 24 млрд сўмлик қоидабузарликларга йўл қўйилганини аниқлади, дея хабар қилди Ўзбекистон Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Хусусан, «Тахиатош нефт базаси» МЧЖ (Қорақалпоғистон Республикаси) ва мазкур корхона филиалларида нефт маҳсулотларининг етишмовчилиги, сифати бузилганлиги ва талон-тарож қилинганлиги аниқланди. Келтирилган зарарнинг умумий миқдори 1264 тонна (9,7 млрд сўм)ни ташкил этди.
Бундан ташқари, Ўзнефтгазинспекция томонидан «Қарши нефт базаси» МЧЖда илгари ўтказилган текширувларга кўра, 11,5 млрд сўмлик
4333 тонна ҳажмдаги нефт маҳсулотлари ва ёқилғи мойлаш маҳсулотлари сифатига номувофиқлиги, танқисликлар ҳамда ҳисобдан чиқарилиш ҳолатлари аниқланди.
Шунингдек, «Пахта нефт базаси» МЧЖда ўтказилган текширувлар натижаларига кўра, 2,7 млрд сўмлик 143 тонна миқдорида нефт маҳсулотларининг танқислиги, сифати бузилиши, савдо ва коммунал хизматлар билан боғлиқ қоидабузарликлар аниқланди.
Юқорида келтирилган ҳолатлар бўйича жиноий ишлар қўзғатилиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

«Узнефтегазинспекция» выявила в январе нарушения на 24 млрд сумов, допущенные региональными базами при реализации нефтепродуктов, сообщила пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана.
К примеру, на Тахиаташской нефтебазе и ее филиалах инспекция обнаружила хищения, недостачу и порчу качества нефтепродуктов в объеме 1267 тонн на 9,7 млрд сумов.
Несоответствие качества нефтепродуктов и смазочных масел, недостача и списания без оснований в объеме 4333 тонны на 11,5 млрд сумов были обнаружены на Каршинской нефтебазе.
В результате проверки «Пахта нефть базаси» инспекция обнаружила нарушения, связанные с торговлей и обслуживанием населения, недостачу и порчу качества нефтепродуктов в объеме 143 тонны на сумму 2,7 млрд сумов.
Правоохранительные органы по итогам проверки возбудили уголовные дела, проводятся доследственные процедуры.