Ўзбекистон ТИВ коронавирус тарқалишининг олдини олиш мақсадида Туркманистон ва Эрон ўртасидаги чегара ёпилиши сабабли 700 га яқин ҳайдовчи, жумладан 11 нафар Ўзбекистон фуқароси 23 февралдан буён «Лутфобод» ва «Сарахс» чегара назорат-ўтказиш пунктларида қолиб кетгани тўғрисидаги хабарларни тасдиқлади. Ҳайдовчилар бу ҳақдаги мурожаатини аввалроқ Youtube орқали эълон қилган эди.
Ўзбекистоннинг Теҳрондаги элчихонаси 23 февралдан буён мазкур ватандошлар билан доимий алоқада бўлиб келмоқда. Улар транспорт воситаларини божхона постларида қолдириб ватанга қайтишни рад этишди, дейилади хабарда.
Ўзбекистоннинг Теҳрон ва Ашхабод шаҳарларидаги элчихоналари вазиятни назоратга олган ҳамда ушбу масалани ҳал қилиш учун Эрон ва Туркманистоннинг тегишли органлари билан доимий мулоқот олиб бормоқда, дея қайд этди ТИВ.

МИД Узбекистана подтвердил информацию о том, что в связи с закрытием туркменско-иранской границы для предотвращения распространения коронавируса около 700 водителей, в том числе 11 — граждане Узбекистана, с 23 февраля остаются на пограничном контрольно-пропускном пункте «Лютфабад» (Иран). Обращение водителей об этом было опубликовано на Youtube на днях.
Посольство Узбекистана в Тегеране с 23 февраля поддерживает постоянную связь с соотечественниками, которые отказались вернуться на родину, оставив на хранение свои транспортные средства на таможенных постах, говорится в сообщении.
Дипмиссии Узбекистана в Тегеране и Ашхабаде «держат ситуацию на контроле и ведут постоянный диалог с соответствующими властями Ирана и Туркменистана для решения данного вопроса», отметили в МИДе.