Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Ўзбекистонда халқаро спорт тадбирлари ва мусобақаларини ўтказишни вақтинча тўхтатиш тўғрисида буруқ қабул қилди, дея хабар берди Спорт вазирлиги матбуот хизмати. Мазкур қарор коронавируснинг мамлакатга кириб келишининг олдини олиш мақсадида қабул қилинди.
Буйруқ билан халқаро мусобақаларда Ўзбекистон миллий терма жамоа аъзоларининг иштироки ҳамда тизим ходимларининг хорижий хизмат сафарлари вазирлик билан келишилган ҳолда амалга оширилиши белгилаб қўйилди.
Шунингдек, спорт турлари бўйича республика спорт мусобақалари (чемпионат ва кубоклар) Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги, ҳудудий спорт мусобақаларини эса ҳудудий соғлиқни сақлаш бошқармалари билан келишган ҳолда ўтказиш вазифаси юклатилди.
22 март куни Тошкентда ўтказилиши керак бўлган «Наврўз» халқаро марафони борасида якуний қарор қабул қилинганича йўқ, дея хабар берди Спорт вазирлиги вакили «Газета.uz»га. Ҳозирда марафонни чет эллик иштирокчиларсиз ўтказиш масаласи кўриб чиқилмоқда, бироқ апрель-май ойларида ўтказилиши режалаштирилган барча мусобақалар бекор қилинди.
Аввалроқ Қозоғистондан Ўзбекистонга кўчирилган оғир атлетика бўйича Осиё чемпионати ҳам номаълум муддатга қолдирилгани хабар қилинган эди. Ушбу мусобақа 16−25 апрель кунлари Тошкентда бўлиб ўтиши керак эди.

Министерство физической культуры и спорта издало приказ о приостановлении в Узбекистане международных спортивных мероприятий и соревнований. Такое решение принято, чтобы предотвратить проникновение коронавируса в республику, сообщила пресс-служба Минспорта.
Участие спортсменов национальных сборных Узбекистана в международных турнирах и зарубежные командировки сотрудников должны будут согласовываться с Минспорта, отмечается в сообщении.
Приказом также предусмотрено, что республиканские соревнования по всем видам спорта (чемпионаты и кубки) будут проводиться по согласованию с Министерством здравоохранения, а региональные турниры — с местными управлениями здравоохранения.
Относительно международного марафона «Навруз», который должен пройти 22 марта в Ташкенте, окончательное решение еще не принято, сообщили «Газете.uz» в Минспорте. Сейчас рассматривается вариант проведения марафона без иностранных участников, однако все соревнования, запланированные на апрель-май, временно отменены.
Ранее сообщалось, что чемпионат Азии по тяжелой атлетике, уже перенесенный прежде из Казахстана в Узбекистан, отложен на неопределенный срок. Его планировалось провести в Ташкенте 16−25 апреля.