2020 йилда пробация хизматлари электрон билагузуклардан фойдаланишни бошлайди, жорий йилда 3000 тагача шундай қурилмани жорий этиш режалаштирилмоқда, дея хабар қилди Ўзбекистон Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори билан Озодликдан маҳрум қилиш туридаги жазоларни ижро этиш муассасаларини видеокузатув мосламалари ва шахсий видеорегистраторлар (боди-камералар) билан жиҳозлаш ҳамда Пробация хизмати амалиётига электрон браслетларни татбиқ этиш дастури тасдиқланди.
Жумладан, 18 та жазони ижро этиш колонияларида 1833 дона видеокузатув мосламаси ва 36 комплект шахсий видеорегистраторлар (боди-камералар) ўрнатилади.
Эслатиб ўтамиз, ИИВ Жазони ижро этиш бош бошқармаси ҳузуридаги Пробация хизмати фаолияти 2019 йил 1 январдан йўлга қўйилган эди. Пробация давомида шартли ҳукм қилинган ва жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинган шахсларнинг хулқ-атвори устидан назорат амалга оширилади.

Служба пробации в 2020 году начнет использовать электронные браслеты, в нынешнем году планируется внедрить до 3000 таких устройств, сообщила пресс-служба Министерства юстиции Узбекистана.
Соответствующим постановлением правительства утверждена программа оснащения учреждений по исполнению наказаний, связанных с лишением свободы, устройствами видеонаблюдения и персональными видеокамерами (боди-камерами).
В частности, 18 колоний по исполнению наказания будут оснащены 1833 устройствами видеонаблюдения и 36 комплектами персональных видеокамер.
Напомним, Служба пробации действует в Узбекистане с 1 января 2019 года при Главном управлении исполнения наказания МВД. При пробации условно осужденный на время испытательного срока находится под надзором.