Нигина Хайруллаевна Раҳимова «Ижтимоий фикр» Республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази директори этиб сайланди, дея хабар қилинди марказдан «Газета.uz»га. Бунгача у марказ директорининг илмий ишлар бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келган.
Ташкилий масала 6 март куни марказ таъсисчилари йиғилишида кўриб чиқилди. Нигина Раҳимова марказни 1998 йилдан буён бошқариб келаётган ва «Ижтимоий фикр» директорининг катта маслаҳатчиси этиб тайинланган академик Раъно Убайдулла ўрнини эгаллади.
«Ижтимоий фикр» маркази 1997 йилда президент фармони билан ташкил этилган. Марказ фаолияти Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.

Нигина Хайруллаевна Рахимова избрана новым директором Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр», сообщили «Газете.uz» в центре. Ранее она работала заместителем директора центра по науке.
Организационный вопрос рассматривался на собрании учредителей центра 6 марта. На новой должности Нигина Рахимова сменила академика Академии наук УзбекистанаРано Убайдуллаеву,руководившую центром с 1998 года и ставшую советником директора «Ижтимоий фикр».
Центр «Ижтимоий фикр», созданный указом президента в 1997 году, проводит опросы и мониторинг общественного мнения, а также комплексные социологические, маркетинговые и другие исследования. Результаты исследований в том числе используются правительством в принятии решений.
Деятельность центра финансируется за счет средств Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе.