Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 13 март куни Урганчда Хоразм вилояти ва туманлар ҳокимлари, маҳаллий кенгашлар депутатлари, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, тадбиркорлар, зиёлилар иштирокида йиғилиш ўтказди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
«Халқимиз ҳаётини янада яхшилашга йўналтирилган ислоҳотларимизни одамлар билан мулоқот ва маслаҳат асосида ишлаб чиқяпмиз. Хоразмга ҳам жойларда аҳолини қандай муаммолар ташвишга солаётгани ҳақида суҳбатлашгани келдим. Шунинг учун менга кўпроқ масала қўйсаларингиз натижа бўлади. Биз ёлғон, баландпарвоз гапириб шу аҳволга келдик. Президентга ёлғон гапириш — Ватанга хиёнат», — деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоятнинг ривожланиш даражаси орқада қолаётгани кўрсатиб ўтилди. Аҳоли жон бошига ялпи ҳудудий маҳсулот республика кўрсаткичидан 1,5 баробар, саноат маҳсулоти ва хизмат кўрсатиш ҳажми бўйича эса 2 баробар паст. Ҳудудда 58 минг оила камбағаллик бўсағасида кун кечирмоқда. Шундан 856 таси ўта ночор аҳволда. Кўплаб одамлар ишлаш учун хорижга кетган. Буларнинг барчасидан келиб чиқиб, Хоразмда 200 минг иш ўрни яратиш зарур.
Давлат раҳбари аҳолини тадбиркорликка жалб этган ҳолда, янги корхоналар ва иш ўринлари яратиш, шу орқали камбағалликни кескин қисқартириш асосий мақсад эканини таъкидлади.
Туман ва шаҳарларда тадбиркорликни жадал ривожлантириш, банкларни «лойиҳалар фабрикаси»га айлантириш зарурлиги қайд этилди. 2,5 мингта бўш турган бинолар негизида ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объектларини ташкил этиш, «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонасини янги лойиҳалар билан тўлдириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Қишлоқ туманларда пуллик хизмат кўрсатиш Урганч шаҳрига нисбатан 10−15 баробар пастлиги таъкидланиб, бундай объектларни кескин кўпайтириш кераклиги белгиланди.
Яқин уч йилда умумий қиймати 24 триллион сўмлик 2 минг 736 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 50 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Ҳазораспдаги автомобиль заводида «Дамас» ва «Лабо» микровэнлари ишлаб чиқаришнинг маҳаллийлаштириш даражасини 65 фоизга етказиш (ҳозир 27 ва 14 фоиз) бўйича янги лойиҳалар амалга оширилади.
Вилоятда келгуси йилда пахтани қайта ишлаш даражасини 100 фоизга, ип-калавани уч йилда бугунги 35 фоиздан 70 фоизга етказиш бўйича янги лойиҳалар ишлаб чиқилади.
Малайзиялик инвесторларнинг 250 миллион доллар сармояси ҳисобидан йилига 63 минг тонна каустик сода ва хлор ишлаб чиқарадиган кимё заводи қурилади.
Сувдан унумли фойдаланиш, мева-сабзавотчилик кластерлари ташкил этиш, қовунчиликда «Хоразм нави» брендини яратиб, қовун етиштириш ва экспорт қилишни кўпайтириш бўйича вазифалар белгиланди.
Сайёҳлик салоҳиятини кенгайтириш мақсадида Шовот каналининг икки ёнида кичик туризм зонасини, Хивада «Хоразм хонлари шаҳарчаси»ни ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.
Давлат раҳбари миллий санъатни тараннум этиш, хорижликларни Ўзбекистонга жалб қилиш мақсадида Хоразмда лазги бўйича халқаро фестиваль ўтказишни таклиф этди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 13 марта провел в Ургенче совещание c участием хокимов Хорезмской области и районов, депутатов местных кенгашей, руководителей государственных и общественных организаций, предпринимателей и представителей интеллигенции, сообщила пресс-служба главы государства.
«Мы разрабатываем наши реформы с тем, чтобы улучшить жизнь народа, на основе диалога, советуясь с людьми. Я приехал в Хорезм поговорить о том, какие проблемы волнуют население на местах. Поэтому будет продуктивнее, если вы будете поднимать вопросы. Мы оказались в таком положении, в каком находимся, из-за лжи, традиции говорить высокопарные слова. Обманывать президента равно измене Родине», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Он указал на низкие темпы развития области. Так, объем валового регионального продукта в расчете на душу населения в 1,5 раза, а объем производства промышленной продукции и оказания услуг — в 2 раза ниже среднего по стране показателя.
В регионе 58 тысяч семей находятся в низком материальном положении, из них 856 живут за чертой бедности. Многие уехали за рубеж на заработки. Все это требует создания в Хорезме 200 тысяч рабочих мест, добавил президент.
Руководитель страны также раскритиковал состояние оказания платных услуг в сельских районах, где объем услуг в 10−14 раз меньше, чем в Ургенче.
Президент отметил, что главная цель — вовлечение людей в занятие предпринимательством, создание новых предприятий и рабочих мест, и достижение за счет этого резкого сокращения бедности. Необходимо ускоренно развивать предпринимательство в районах и городах, превращать банки в «фабрику проектов», сказал он.
В ближайшие три года в регионе планируется реализовать 2736 инвестиционных проектов на сумму 24 трлн сумов и создать свыше 50 тысяч рабочих мест.
На автомобильном заводе в Хазораспском районе будет повышен уровень локализации производства микровэнов Damas и Labo до 65% (сейчас — 27% и 14% соответственно).
Будут разработаны проекты, которые позволят в следующем году довести уровень переработки хлопка до 100%, в следующие три года — поднять уровень переработки пряжи с нынешних 35% до 70%.
В планах также строительство химического завода годовой мощностью 63 тысячи тонн каустической соды и хлора. Для этого намечено привлечь 250 млн долларов малайзийских инвестиций.
Президент поручил решить задачи по рациональному использованию воды, открыть плодоовощные кластеры, создать бренд для хорезмских дынь и расширить выращивание и экспорт этого продукта.
Он также дал поручение по организации туристической зоны вдоль Шаватского канала и созданию в Хиве «Городка ханов Хорезма».
Для продвижения национального искусства и привлечения иностранных туристов глава государства предложил проводить в Хорезме международный фестиваль танца лязги.