Душанба куни кечқурун Эрон (37 киши) ва Латвиядан (175 киши) жами 212 нафар фуқаро Наманганга олиб келинди, дея хабар берди ЎзА.
Эронга инсонпарварлик юки юборилган Мудофаа вазирлигининг юк самолёти Теҳрондан махсус рейс билан Эрон-Туркманистон чегарасида қолиб кетган 14 нафар ҳайдовчи, талабалар, тадбиркорлар ва бошқа шахсларни олиб қайтди.
Ригадан эса Uzbekistan Airways лайнери билан парвоз амалга оширилди. Ҳар икки самолёт 15 дақиқа фарқи билан Наманган аэропортига қўнди.
Йўловчилар етиб келиши билан дезинфекциядан ўтказилиб, сўнгра автобусларда Тўрақўрғон туманидаги юқумли касалликлар шифохонаси ва Косонсой санаториясига икки ҳафталик карантинга жойлаштирилди.
Олдинроқ Ўзбекистон ТИВ хориждаги ватандошлар рўйхати тузилаётгани ҳамда уларни ватанга олиб келиш учун авиарейслар ташкил этиш устида иш олиб борилаётганини хабар қилган эди.

Двести двенадцать граждан были доставлены в Наманган вечером в понедельник из Ирана (37 человек) и Латвии (175 человек), сообщило УзА.
Специальный рейс из Тегерана был выполнен грузовым самолетом Министерства обороны, который доставил в Иран гуманитарный груз. Среди прибывших — 14 водителей, застрявших на закрытой ирано-туркменской границе, а также студенты, предприниматели и частные лица.
Рейс из Риги выполнен лайнером Uzbekistan Airways. Разница между прибытием двух самолетов составила 15 минут.
По прибытии пассажиры прошли дезинфекцию, а затем на автобусах были доставлены на 14-дневный карантин в инфекционную больницу Туракурганского района и санаторий в Касансае.
Накануне МИД Узбекистана сообщил, что составляет списки соотечественников и работает над организацией авиарейсов для их выезда на родину. По возвращении их всех будут размещать на двухнедельный карантин.