Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 17 март куни Тошкентда рақамли технологияларни кенг жорий этиш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжат билан «Рақамли Тошкент» комплекс дастурини амалга ошириш бўйича таклифга розилик берилди. Унинг асосий вазифаси шаҳар хизматларини бошқариш, ижтимоий соҳа, ишлаб чиқариш, йўл-транспорт соҳаси объектлари ва коммунал инфратузилмаларнинг интеграциялашган ахборот муҳитини яратишдан иборат. Пойтахтда тўпланган тажрибалар кейинчалик мамлакатнинг бошқа ҳудудларига ҳам татбиқ этилади.
Дастурга мувофиқ 2020 йилдан қуйидагилар амалга оширилади:
- 1 майга қадар авиа, темир йўл ва бошқа транспорт хизматларига электрон чипталарни онлайн сотиб олиш ягона ахборот тизимини жорий этиш;
- 1 сентябрга қадар барча умумтаълим мактабларида журнал ва ўқувчиларнинг кундаликларини қоғоз шаклида юритишни бекор қилиш ҳамда уларни электрон тарзда юритишга мўлжалланган ягона ахборот тизимини ишга тушириш;
- 1 ноябрга қадар коммунал хизматлар (табиий газ, электр энергияси, ичимлик сув ва иссиқ сув) бўйича тўловларни онлайн тўлаш ҳамда коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар билан электрон ҳамкорликни таъминловчи «Менинг уйим» ягона ахборот тизимини жорий этиш;
- 1 декабрга қадар «Ягона электрон тиббий карта» ахборот тизимини жорий этиш ва «Электрон поликлиника» ахборот тизимига 62 та оилавий поликлиникани улаш.
Қарор билан Тошкент шаҳар ҳокимлиги таъсисчилигида масъулияти чекланган жамияти шаклида Рақамли ривожланиш департаменти ташкил этилмоқда. Шаҳарнинг географик ахборот-таҳлил тизимини яратиш, давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимларини, маълумотлар базаларини ва бошқа ахборот манбаларини ягона дастурий платформа орқали Тошкент ҳокимлигининг ахборот тизимлари билан интеграциясини таъминлаш департаментнинг асосий вазифаларидан этиб белгиланди.
Департамент тузилмасида тармоқ Лойиҳа офислари ташкил этилади. Улар дастур доирасида амалга оширилаётган лойиҳаларнинг концепциялари, лойиҳа ва техник ҳужжатларини ишлаб чиқиш, тегишли йўналишлардаги ахборот тизимлари, маълумотлар базалари ва дастурий маҳсулотларга хизмат кўрсатиш билан шуғулланади. Лойиҳа офислари, шунингдек, шаҳар хизматларининг рақамли маълумотларини бирхиллаштириш ва уларнинг дастурга интеграциялашуви, давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларида ягона идентификатор ва таснифлагичларни жорий қилиш ҳамда улардан фойдаланишни ҳам ўз зиммасига олади.
Бундан ташқари, департамент ҳузурида «Рақамли пойтахт» ахборот-таҳлил маркази ташкил этилади. Ушбу марказ шаҳар хизматларида ахборот тизимларининг идоралараро электрон ҳамкорлиги натижасида олинган маълумотларни таҳлил қилиш ва қайта ишлаш, шаҳар атроф-муҳитини ривожлантиришда тизимли муаммоларни аниқлаш, шаҳар хизматлари самарадорлигини ошириш ва умуман, шаҳар муҳитини яхшилаш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
1 апрелидан бошлаб қуйидаги йиғимлар ва жарималар Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетига ўтказилади:
а) тўлиқ миқдорда:
Тошкент шаҳрида ташқи реклама объектларида (конструкцияларида) ташқи рекламани жойлаштириш (тарқатиш) ҳуқуқи учун ойлик йиғим, ташқи реклама объектлари учун реклама жойлари паспортларини беришдан тушадиган маблағлар ҳамда ташқи реклама объектларини қуриш ҳуқуқи учун электрон аукцион якунлари бўйича тўланган маблағлар (аукцион савдоларини ўтказганлик учун савдо ташкилотчисига тўланадиган маблағ чегириб қолинган ҳолда);
Тошкент шаҳрида ташкил этилган йўл четида пуллик вақтинча автомобиль тўхтаб туриш жойларида тўхтаб туриш қоидалари бузилганлиги учун жарималар;
б) Тошкент шаҳрида махсус автоматлаштирилган фото ва видеофиксация техника воситалари қайд этган йўл ҳаракати қоидалари бузилганлиги учун жарималарнинг 80 фоизи, қолган 20 фоизи эса — Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармасининг бюджетдан ташқари ривожлантириш жамғармасига.
Тошкент шаҳар ҳокимлигининг Ижро аппарати тузилмасига ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ҳоким ўринбосари — Департамент раҳбари лавозими киритилмоқда.
1 сентябрдан ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқишда давлат органлари ва ташкилотлари қуйидагиларга мажбурдирлар:
- Ўзбекистон Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан тасдиқланган ягона технологик ечимлар, таснифлагичлар ва стандартлардан фойдаланиш;
- дастурий маҳсулотларни жорий этишда асосан лицензиялаш чекловларидан холи ягона очиқ форматдаги электрон ҳужжатлардан фойдаланишни таъминлаш;
- тасдиқланган тегишли миллий стандартлар ва техник талабларга мувофиқ аппарат-дастурий тизимларни ўрнатиш;
б) 1 майдан давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари ва ресурсларида ахборотни шакллантириш, сақлаш ва қайта ишлаш фақат қуйидаги ноёб идентификаторлардан фойдаланган ҳолда амалга оширилади:
- жисмоний шахслар — жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ЖШШИР);
- юридик шахслар — солиқ тўловчининг идентификация рақами (СТИР);
- кўчмас мулк — кадастр рақами;
- манзиллар — географик код;
- транспорт воситалари — транспорт воситасининг идентификация рақами.
Алоҳида ҳолларда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан тегишли йўналишларда махсус ўзига хос идентификаторлар белгиланиши мумкин.
1 майга қадар шаҳар инфратузилмасининг ҳолати, давлат хизматларининг сифати ва аҳолини қизиқтирган бошқа масалалар юзасидан жамоатчилик назоратини ташкил этиш учун «Халқ назорати» портали ва мобил иловаси ишга туширилади.
Рақамли Тошкент вазиятлар маркази Шайхонтоҳур тумани И.Каримов кўчаси 51-бинода жойлашган Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳудудида қурилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 марта подписал постановление о широком внедрении цифровых технологий в Ташкенте.
Документом одобрено предложение о реализации комплексной программы «Цифровой Ташкент». Ее основной задачей является управление городскими службами, создание интегрированной информационной среды объектов социальной сферы, производственной, дорожно-транспортной и коммунальной инфраструктуры. В последующем опыт столицы намечено распространить на другие регионы страны.
В соответствии с программой в 2020 году:
• в срок до 1 мая внедряется Единая информационная система онлайн-приобретения электронных билетов на авиационные, железнодорожные и другие транспортные услуги;
• до 1 сентября запускается Единая информационная система ведения журналов и дневников учащихся в электронной форме с отменой их бумажной формы во всех общеобразовательных школах;
• до 1 ноября внедряется Единая информационная система «Менинг уйим» по онлайн-оплате коммунальных услуг (природный газ, электрическая энергия, питьевая и горячая вода) и электронному взаимодействию с организациями, оказывающими коммунальные услуги;
• до 1 декабря внедряется информационная система «Единая электронная медицинская карта», 62 семейные поликлиники подключаются к информационной системе «Электронная поликлиника».
Постановлением образуется Департамент цифрового развития в форме общества с ограниченной ответственностью, учредителем которого является хокимият Ташкента. Его основными задачами определены создание географической информационно-аналитической системы города, обеспечение интеграции информационных систем, баз данных и других источников информации государственных органов и организаций с информационными системами хокимията, коммерциализация информационных систем и программных продуктов, а также привлечение кредитов и грантов.
В структуре департамента образуются отраслевые проектные офисы, которые будут разрабатывать концепции, проектную и техническую документацию проектов, обслуживать информационные системы и займутся унификацией цифровых данных городских служб, с их интеграцией в программу.
Кроме того, при департаменте создается Информационно-аналитический центр «Ракамли пойтахт» («Цифровая столица») по анализу и обработке информации, полученной в результате межведомственного электронного взаимодействия информационных систем городских служб, выявлению системных проблем в развитии городской среды, разработке предложений по повышению эффективности работы городских служб, в том числе улучшению городской среды в целом.
С 1 апреля текущего года в местный бюджет Ташкента будут перечисляться следующие сборы и штрафы:
а) в полном объеме:
• ежемесячные сборы за право размещения (распространения) внешней рекламы на объектах (конструкциях) наружной рекламы, средства от выдачи паспортов рекламных мест для объектов внешней рекламы, а также средства, выплачиваемые по итогам электронного аукциона на право строительства этих объектов (за вычетом суммы, выплачиваемой организатору торгов);
• штрафы за нарушение правил остановки в придорожных платных местах временной остановки автотранспорта;
б) 80% от штрафов за нарушение правил дорожного движения, зафиксированных специальными автоматизированными техническими средствами фото- и видеофиксации, остальные 20% — во внебюджетный Фонд развития Главного управления внутренних дел Ташкента.
В структуру исполнительного аппарата хокимията Ташкента вводится должность заместителя хокима по вопросам внедрения информационных технологий — руководителя Департамента цифрового развития.
С 1 сентября при разработке информационных систем и программных продуктов государственные органы и организации обязаны использовать единые технологические решения, классификаторы и стандарты, утвержденные Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также обеспечить использование преимущественно электронных документов единого открытого формата, свободных от лицензионных ограничений при внедрении программных продуктов.
С 1 мая формирование, хранение и обработка информации в информационных системах и ресурсах госорганов и организаций должна осуществляется исключительно с использованием следующих уникальных идентификаторов:
• физических лиц — персонального идентификационного номера физического лица (ПИНФЛ);
• юридических лиц — идентификационного номера налогоплательщика (ИНН);
• недвижимости — кадастрового номера;
• адресов — географического кода;
• транспортных средств — идентификационного номера транспортного средства.
В исключительных случаях Мининфоком разрешено устанавливать в соответствующих направлениях специальные уникальные идентификаторы.
До 1 мая намечено запустить портал и мобильное приложение «Халк назорати» («Народный контроль») для общественного контроля за состоянием городской инфраструктуры, качеством государственных услуг и другими вопросами, интересующими население.
Ситуационный центр «Ракамли Тошкент» будет построен на территории хокимията столицы на улице Ислама Каримова.