Жарималарни ўз вақтида тўлаганларга 30 фоизлик чегирма тақдим этилади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Ўзбекистон президенти томонидан 17 март куни имзоланган қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс жарима солиш тўғрисидаги қарорни ижро этишнинг соддалаштирилган тартибини назарда тутувчи модда билан тўлдирилди.
Унга кўра, ҳуқуқбузар унга жарима солиш тўғрисидаги қарор топширилган кундан бошлаб 15 кун ичида жарима миқдорининг 70 фоизини ихтиёрий равишда тўлаган тақдирда, у жариманинг қолган қисмини тўлашдан озод қилинади.
Соддалаштирилган тартиб қуйидаги ҳолларда қўлланилмайди:
- маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этганлик учун суд томонидан жарима солинганда;
- жарима солиш тўғрисидаги қарор устидан шикоят қилинганда ёки протест билдирилганда;
- худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин 1 йил давомида такрор содир этилганда.

В Кодекс Узбекистана об административной ответственности дополнен статьей, предусматривающей упрощенный порядок взыскания штрафов. Закон о внесении изменений в КоАО подписан президентом 17 марта, сообщило Министерство юстиции.
Согласно новой статье КоАО, при добровольной уплате правонарушителем 70% размера штрафа в течение 15 дней со дня вручения ему постановления о наложении штрафа он освобождается от уплаты оставшейся суммы штрафа.
Упрощенный порядок при этом не применяется в случаях наложения штрафа судом за совершение административного правонарушения, обжалования или принесения протеста на постановление о наложении штрафа, а также повторного совершения одного и того же правонарушения в течение года после применения административного взыскания.