Ўзбекистон Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси эшитиш қобилияти паст бўлган одамларнинг ижтимоийлашувини тубдан ўзгартиришга қаратилган лойиҳани синовдан ўтказишни бошлади. Бунинг учун Миллий палата, «Социал бирлик» ижтимоий ҳаракати (Украина) ва Interactive Group FZC (БАА) компанияси ўртасида уч томонлама меморандум имзоланди.
Миллий палатанинг ҳудудлардаги барча 14 та бўлинмасига шерикларнинг дастурий таъминоти ўрнатилган планшетлар тарқатилди. Ягона ойна маркази, банк, ҳокимиятларга ташриф буюрган имконияти чекланган шахслар ушбу планшетдан фойдаланган ҳолда суҳбатлашиш ва ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олиш имкониятига эга бўладилар.
Планшетлар интернет орқали таржимонлар марказига уланган бўлиб, ташриф буюрувчилар видеоалоқа орқали имо-ишора тилида мурожаат қиладилар, таржимон уларнинг мурожаатларини ташкилот ходимига сўзлаб беради. Шунингдек, ташкилот ходими айтган барча маълумотлар ҳам имо-ишора тили орқали мурожаатчига етказилади.
Ҳозирда Украинада эшитиш имконияти чекланган одамлар энг кўп ташриф буюрадиган 60 га яқин муассаса шундай планшетлар билан таъминланган. Миллий палатаси матбуот хизматининг маълум қилишича, лойиҳа Ўзбекистонда муваффақиятли якунланса, бу ерда ҳам худди шундай марказ ташкил этилади ва сурдотаржимонлар имо-ишоралар тилини ўзбек ва рус тилларига таржима қилиш билан шуғулланади.

Национальная палата инновационного здравоохранения Узбекистана запустила пилотный проект для улучшения социализации людей с нарушением слуха. Для этого организация подписала меморандум с украинским общественным движением «Социальное единство» и арабской компанией Interactive Group FZC, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе палаты.
Во все 14 региональных подразделений палаты переданы планшеты с программным обеспечением партнеров. При помощи этого планшета люди с нарушением слуха смогут пользоваться услугами в учреждениях, например, в центрах государственных услуг, банках и хокимиятах.
Планшет подключен к центру сурдопереводчиков, которые видят в режиме онлайн через планшет жестовый язык неслышащего посетителя и озвучивают его обращение. Все, что говорит специалист учреждения, переводчик посредством языка жестов доносит до посетителя.
Директора областных отделений палаты могут ознакомить с этой возможностью представителей хокимиятов областного, городских и районных уровней и всех, кто заинтересован в создании социальных условий для людей с проблемами слуха.
Подобными планшетами сейчас оснащены порядка 60 учреждений Украины, в которые чаще всего обращаются неслышащие люди. В пресс-службе Национальной палаты инновационного здравоохранения отметили, что если проект получит поддержку в Узбекистане, то такой центр создадут и в республике, где специалисты будут переводить на узбекский и русский языки.