Жаҳон банкининг Директорлар кенгаши Ўзбекистонда қишлоқ хўжалигини модернизатсия қилиш лойиҳасини амалга ошириш учун $500 млн миқдорида маблағ ажратишни маъқуллади, дея хабар қилди банк матбуот хизмати.
Лойиҳа Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалик илмий-тадқиқот институтларини модернизатсиялаш, амалий тадқиқотларни амалга ошириш ва мамлакат қишлоқ хўжалигини ривожлантириш учун зарур бўлган илғор ишланмаларни жорий этишга ёрдам беради, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, лойиҳа фаолияти туфайли фермерлар ва қишлоқ хўжалиги корхоналари замонавий агротехнологиялардан фойдаланиш, турли қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича маслаҳатлар, агро логистика хизматлари ва бизнесни ривожлантириш учун узоқ муддатли кредитлар олиш, шунингдек, унинг маҳсулдорлигини ошириш имкониятига эга бўладилар. Бу қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифати ва ассортиментини яхшилайди ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг ички ва ташқи бозорларда иштирокини оширади.
«Ўзбекистонда ялпи ички маҳсулотнинг 30 фоиздан ортиғи қишлоқ хўжалигида яратилган. Бу ерда жами ишчи кучининг 27 фоизи ёки 3,6 миллионга яқин ишчи ишлайди ва экспортдан тушган даромаднинг 25 фоизи ишлаб чиқарилади, — деди Хидеки Мори, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари. — Соҳани модернизатсия қилиш қишлоқ жойларда юқори маошли иш ўринларини яратишга, озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлашга ва мамлакатнинг экспорт даромадларини оширишга ёрдам беради».

Совет исполнительных директоров Всемирного банка одобрил выделение Узбекистану финансирования в размере 500 млн долларов на реализацию проекта «Модернизации сельского хозяйства», сообщается на сайте ВБ.
Проект окажет содействие в модернизации сельскохозяйственных научно-исследовательских институтов в Узбекистане, проведению прикладных исследований и внедрению передовых разработок, необходимых для развития сельского хозяйства страны, отмечается в сообщении.
Фермеры и агропредприятия смогут получить доступ к новым агротехнологиям, консультациям по различным вопросам сельского хозяйства, агрологистическим услугам и долгосрочным кредитам на развитие бизнеса, а также повысить его производительность. Это позволит улучшить качество и ассортимент производимой сельхозпродукции и увеличить присутствие местных производителей на внутреннем и внешнем рынках, подчеркнули в ВБ.
«В сельском хозяйстве Узбекистана создается более 30% ВВП. Здесь занято 27% всей рабочей силы, или около 3,6 миллиона работников, и производится 25% всей экспортной выручки, — отметил глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Хидеки Мори. — Модернизация сектора приведет к созданию большего числа высокооплачиваемых рабочих мест в сельской местности, укреплению продовольственной безопасности и увеличению экспортных доходов страны».