31 март куни 212 фуқаро Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманидаги «Чотқол» санаториясида карантиндан чиқарилди ва уйларига кузатилди, дея хабар қилди пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати. Улар 15 март куни Жанубий Кореядан келганларидан сўнг бу ерда икки ҳафта давомида шифокорлар назорати остида бўлдилар.
Тошкент маъмурияти кетаётганлар олдида мусиқа садолари остида рақс тушаётган тиббиёт ходимлари видеоролигини эълон қилди.
«Чотқол» санаторияси вакили Сурайё Бакированинг «Газета.uz»га маълум қилишича, ушбу рақслар таҳлиллар натижалари салбий чиққанидан кейин тиббиёт ходимларининг қувончли кайфиятини акс эттирмоқда.
«Бундан ташқари, биз бу ерда уйларидан 14 кун узоқда бўлган ватандошларимизни яхши кайфиятда кузатиб қўйишни хоҳладик», — деди у.
ИИВ матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, 1 апрель куни 9:00 ҳолатига кўра, 132408 нафар фуқаро эпидемиологик ноқулай мамлакатлардан Ўзбекистонга келган, уларнинг 21890 нафари тиббиёт муассасаларида карантинда бўлса, яна 21415 нафари икки ҳафталик карантиндан кейин уйларига кузатилди.

31 марта 212 граждан были выписаны из карантина в санатории «Чаткал» в Бостанлыкском районе Ташкентской области и отправлены по домам. Они находились под наблюдением врачей после прибытия из Южной Кореи 15 марта, сообщила пресс-служба хокимията столицы.
Администрация Ташкента опубликовала видеоролик с медицинскими работниками, танцующими под музыку перед уезжающими.
Как сообщила «Газете.uz» представитель санатория «Чаткал» Сурайё Бакирова, танцы стали отражением радостного настроения медперсонала после получения отрицательных результатов тестов.
«Кроме того, мы хотели проводить с хорошим настроением сограждан, которые пробыли здесь 14 дней вдали от дома», — сказала она.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе МВД, по состоянию на 9:00 1 апреля в Узбекистан прибыли 132408 граждан из эпидемиологически неблагоприятных стран, 21890 находятся на карантине в медицинских учреждениях, 75147 — дома, а еще 21415 были выписаны после двухнедельного карантина.