Ўзбекистон Бош прокуратураси Фарғона вилояти Ёзёвон туман тиббиёт бирлашмасининг туғруқ бўлимида ҳомиладор аёлнинг вафот этгани юзасидан жиноий иш қўзғатилганини маълум қилди.
Ижтимоий тармоқларда MY5 телеканалининг 33 ёшли Н. Ш. нинг туғруқхонада вафот этганига бағишланган телелавҳа тарқалди. Видеода аёлнинг турмуш ўртоғи туғруқ вақтида унга ҳеч ким ёрдам бермаганини маълум қилган.
«Бурнидан қон келиб ўлиб ётибди. Умуман ёрдам кўрсатилгани йўқ. Нимага мен ойнани синдирдим? Ўзи каллам жойида, кесин врачлар, деб синдирдим. Унгача ҳеч қайси доктор келгани йўқ. Бир соатдан кейин мана шу бош шифокорни прокуратура чақириб олиб келди», — деди у.
Марҳуманинг қариндоши шифохонадаги барча акушер врачларнинг нафақага чиққанини таъкидлади.
«Туғруқхонамизда тўртта акушер шифокор бўлса, ҳаммаси пенсияга чиққан. Берсин ёшларга ўрнини. Шу ёшларга ойна бўлсин, пул олмасин, коррупция бўлмасин. Шу коррупция йўқ бўлса, шу ўлимлар ҳам бўлмайди», — деди у.
Яна бир қариндош аёлнинг тахминича, Н. Ш. ни туғруқхонада ташқи кўринишига қараб қабул қилишни хоҳлашмаган.
«Булар қишлоқнинг одамлари, (яхши) кийинмай борган. Буларнинг афт-ангорига қараб, улардан ҳеч қандай маблағ чиқмаслигини билган. Шунинг учун бефарқ бўлишган. Шу докторнинг жазосини олишини сўраймиз», — деди у.
Марҳуманинг онаси қизини бир неча марта туғруқхонага олиб боргани, бироқ бир марта ҳам акушер шифокорни учратмаганини сўзлаб берди. Унинг сўзларига кўра, ҳамшира ҳомила ҳали «очилмаган экан», дея уйга қайтариб юборган.
Туман шифохонаси ходимининг айтишича, Н. Ш. соғлом бўлган, таҳлилларни ўз вақтида топширган ва ўзини яхши ҳис этган.
Яна бир эркак тиббиёт ходими (тахминан, туғруқхона бош шифокори) аёлнинг касалхонага олиб келинганидан 10−15 дақиқа ўтиб вафот этганини маълум қилди. У ўлим сабабларини аниқлаш учун текширувлар якунларини кутиш кераклигини таъкидлади.
Лавҳада қайд этилишича, Н. Ш. нинг яна икки фарзанди бўлган.
Бош прокуратуранинг аниқлашича, 33 ёшли аёл туғруқ пайтида (39 ҳафталик ҳомиласи билан) вафот этган.
Ҳолат бўйича қатор тергов ҳаракатларини ўтказмасдан туриб, қонуний тўхтамга келиш имконияти йўқли сабабли 4 апрель куни Жиноят кодексининг 116-моддаси (Касб юзасидан ўз вазифаларини лозим даражада бажармаслик) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о возбуждении уголовного дела по факту смерти беременной женщины в родильном доме Язъяванского района Ферганской области.
В социальных сетях распространилась видеозапись сюжета телеканала MY5 о смерти 31-летней Н. Ш. (33-летней по данным Генпрокуратуры) в роддоме. На видео супруг женщины заявляет, что никто не помог его жене во время родов.
«Она лежала мертвая, с кровью из носа. Никто не оказал помощь. Почему я разбил окно? У меня с головой все в порядке. Я разбил окно, чтобы пришли врачи и обратили внимание. До этого никто из врачей не подошел. Вот этого главного врача я привел, позвонив в прокуратуру», — сказал он.
Родственница погибшей сообщила, что все врачи-акушеры в больнице являются пенсионерами.
«В нашем роддоме было четыре врача-акушера, все они вышли на пенсию. Пусть дадут свои места молодым. Пусть они будут примером для молодых, пусть не берут деньги, пусть не будет коррупции», — отметила она.
Еще одна родственница предположила, что Н. Ш. не захотели принять в роддоме из-за ее внешнего вида.
«Это была девушка, которая собирала по 110−150 кг хлопка… Она бы не умерла просто так [из-за здоровья]. Примите меры в отношении врачей», — попросила другая женщина.
Мать погибшей рассказала, что несколько раз вместе с дочерью посещала родильный дом, но ни разу не встретили врача-акушера. По ее словам, медсестра возвращала их домой, заявляя, что «плод еще не созрел».
Сотрудница районной поликлиники сообщила, что Н. Ш. была здорова, вовремя сдавала анализы и чувствовала себя хорошо.
Мужчина (предположительно главврач роддома) заявил, что женщина скончалась через 10−15 минут после прибытия в медучреждение. Он заявил, что нужно подождать итоги расследования, чтобы установить причину смерти.
В сюжете отмечается, что у Н.Ш. было еще двое детей.
По данным Генпрокуратуры, женщина была на 39-й неделе беременности.
Возбуждено уголовное дело по статье 116 Уголовного кодекса (ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей) из-за невозможности прийти к юридическому заключению без проведения ряда следственных действий.