Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Ўзбекистонда коронавирус билан курашиш мақсадида яратилаётган янги шифохоналар учун тиббий ускуналар ва буюмларни тезкор харид қилишни молиялаштиришга 17 млн доллар миқдоридаги маблағлар йўналтирди. Маблағлар ИТБнинг Ўзбекистондаги жорий кредит портфелидан ажратилди, дея хабар қилди Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати.
Ўзбекистон бош вазири ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Президенти Бандар Ҳажар билан музокаралар 8 апрель куни видеоконференция форматида бўлиб ўтди.
ИТБ коронавирус билан касалланган беморлар учун қурилаётган янги шифохоналарни жиҳозлашга инфрутузилма лойиҳалари доирасида иқтисод қилинган 46 млн долларни қайта йўналтириш орқали Ўзбекистонга қўшимча ёрдам кўрсатишга тайёр.
ИТБ президенти мазкур йўналишда банк ўзининг шўъба институтлари бўлмиш Халқаро ислом савдо-молия корпорацияси, Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом корпорацияси ва бошқаларнинг имкониятларидан фойдаланиб, кўмаклашишни кенгайтиришга тайёрлигини таъкидлади.
Видеоконференция якунларига кўра томонлар соғлиқни сақлаш тизими эҳтиёжлари ва Ўзбекистондаги кичик ва ўрта бизнес корхоналарини қўллаб-қувватлаш учун ИТБ томонидан умумий қиймати 140 млн доллардан ортиқроқ бўлган қўшимча молиялаштиришни жалб этиш бўйича ишлашга келишиб олдилар.

Исламский банк развития (ИБР) направил 17 млн долларов на финансирование срочных закупок медицинского оборудования и изделий для создаваемых в Узбекистане новых клиник по борьбе с коронавирусом. Средства выделены из текущего портфеля кредитов ИБР в республике, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
Видеопереговоры заместителя премьер-министра Узбекистана — министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова и президента ИБР Бандара Хаджара, на которых обсуждался этот вопрос, прошли 8 апреля.
ИБР готов предоставить Узбекистану и дополнительную поддержку — перенаправить сэкономленные средства банка в размере 46 млн долларов по инфраструктурным проектам на оснащение новых клиник для пациентов, инфицированных коронавирусом.
Президент ИБР заверил, что банк готов расширять содействие в этом направлении, в том числе используя возможности своих дочерних институтов, таких как Международная исламская торгово-финансовая корпорация, Исламская корпорация по развитию частного сектора и другие.
По итогам конференции стороны договорились проработать дополнительное финансирование со стороны ИБР для нужд системы здравоохранения и поддержки предприятий малого и среднего бизнеса в Узбекистане на общую сумму более 140 млн долларов.