Душанба, 13 апрель куни деярли бутун Ўзбекистон ҳудуди нисбатан илиқ, аммо жуда нам ҳаво оқимлари таъсирида бўлади, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Республика ҳудудининг катта қисмида ёмғир, айрим жойларга кучли ёмғир ёғади. Бухоро ва Навоий вилоятларида ёмғир фақат эрталаб ёғиб ўтди, Қорақалпоғистонда ва Хоразм вилоятида об-ҳаво ёғингарчиликсиз бўлади.
Эртага ҳам мамлакат ҳудудида айрим жойларга ёмғир ёғади, тоғолди ва тоғли ҳудудларда кучли ёмғир ёғиши мумкин. Қорқалпоғистонда, Хоразм, Бухоро ва Навоий вилоятларида ёғингарчилик кутилмайди.
15 апрелда Фарғона водийси вилоятларида ёмғир ёғади, Самарқанд, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида айрим жойларга кучсиз ёмғир ёғиши мумкин.
Республика бўйлаб баъзи жойларда шу кунларда шамолнинг тезлиги секундига 15−20 метргача кучайиши мумкин, кундузги ҳарорат 13−18 даража илиқ атрофида бўлади.
13−14 апрелда республиканинг тоғолди туманларида сел келиши хавфи бор.
Ҳафтанинг иккинчи ярмида нам ҳаво оқими республика ҳудудини бутунлай тарк этади. Мамлакатда об-ҳаво ёғингарчиликсиз бўлади. Ҳаво ҳарорати кўтарила бошлайди ва кундузи 19−24 даражагача етади, бу апрель ойи ўртаси учун хос бўлган ҳароратдир.

В понедельник, 13 апреля, практически вся территория Узбекистана будет находиться под влиянием относительно теплой, но очень влажной воздушной массы. Дожди продолжатся по большей части территории страны, сообщила пресс-служба «Узгидромета».
14 апреля дожди сохранятся местами, по Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областям осадков не ожидается.
В среду, 15 апреля, дожди пройдут по областям Ферганской долины. Небольшой дождь также возможен местами по Самаркандской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областям.
В отдельных районах страны в эти дни возможно усиление ветра до 15−20 м/с, дневная температура будет в пределах +13…+18 градусов.
Погода без осадков установится в стране во второй половине недели. Температура воздуха повысится и в дневные часы составит +19…+24 градусов, что характерно для середины апреля, отметили синоптики.