Ўзбекистонда валюталарни сотиш ва сотиб олишга чекловлар жорий этилмайди, дея хабар қилди Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуродов чоршанба куни бўлиб ўтган брифингда. Брифинг асосий ставкани қайта кўриб чиқиш бўйича МБ бошқарувининг навбатдан ташқари йиғилиши якунларига бағишланди.
Марказий банк раҳбарининг сўзларига кўра, март ойида пул ўтказмаларининг 23 фоизга (февралга нисбатан) пасайиши ҳисобига аҳоли ва тадбиркорларнинг девальвацион тахминлари юқори даражада қолмоқда. Апрель ойининг биринчи 10 кунида, март ойининг шу даврига нисбатан, пул ўтказмалари ҳажми уч мартага камайди.
Аҳоли билан пул ўтказмалари ва валюта операциялари динамикаси. Манба: Марказий банк.
«Натижада валюта биржасида таклиф сезиларли равишда пасайди. Шу билан бирга, айирбошлаш шохобчаларида аҳоли томонидан валюта сотиб олиш ҳажми сезиларли даражада сақланиб қолди. Хусусан, агар март ойида аҳоли кунига ўртача 13,3 миллион долларга валюта сотиб олган бўлса, апрель ойининг иккинчи ўн кунлигидан бошлаб бу миқдор кескин ўсди. Хусусан, 10 апрелда — 19,5 миллион доллар, 13 апрелда — 22 миллион доллар», — деди у.
Шунингдек, юридик шахслар томонидан ҳам хорижий валютани сотиб олиш ҳажми кўпайди. Агар март ойида улар биржадан кунига ўртача 37,5 миллион долларга валюта сотиб олишган бўлса, 10 апрелдан бошлаб ўртача кунлик талаб 30 фоизга ошди: 10 апрелда — 43,8 миллион доллар, 13 апрелда — 32 миллион доллар, 14 апрелда — 50,3 миллион доллар.
10, 13 ва 14 апрелда юридик шахсларнинг валюта биржасидаги талаб ва таклифлари динамикаси. Манба: Марказий банк.
Март ойида биржадаги ўртача кунлик таъминот 21,5 миллион долларни ташкил этган бўлса, бу кўрсаткич 10 апрелдан 40 фоизга пасайди. 10 апрель куни биржада валюта савдоси 7,4 млн доллар, 13 апрелда — 12,2 млн доллар ва 14 апрелда — 0,6 млн долларни ташкил этди.
Марказий банк раҳбарининг сўзларига кўра, бугунги кунда валюта айирбошлаш учун талаб 62 миллион доллар ва 16 миллион еврога тенг.
Сўмнинг реал самарали алмашув курси динамикаси. Манба: Марказий банк.
«Валюта курсининг 10121 сўмгача ўсиши хорижий валютани сотиб олиш учун берилган аризаларнинг 80 фоизи қайтариб олинишига сабаб бўлди. Илгари бунақаси кузатилмаган. Яъни, оз миқдордаги валюта сотилган, хорижий валютага бўлган талабнинг катта қисми эса, бетарафлик тамойилини маълум даражада бузилган ҳолда, Марказий банк томонидан чет эл валютасини қўшимча сотиш орқали қопланган», — дея тушунтирди у.
Регулятор валюта интервенциясини айирбошлаш курсининг тамал трендларига таъсир кўрсатмаган ҳолда олтин-валюта захиралари бетарафлиги тамойили асосида амалга оширишга қарор қилди.
Мамаризо Нурмуродовнинг фикрича, ҳозирги 10121 сўмлик айирбошлаш курси «ўзининг табиий нуқтага яқинлашгани»дан далолат беради. Унинг сўзларига кўра, валютани сотиб олиш ва сотишда ҳеч қандай чекловлар жорий этилмайди — курс бозор омиллари асосида шаклланади.
Ўзбекистоннинг асосий савдо шериклари миллий валюталарининг девальвацияси. Манба: Марказий банк.
Март ойида сўмнинг ҳақиқий самарали айирбошлаш курси (инфляцияни ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистоннинг асосий савдо шериклари валюталарига нисбатан) 7,3 фоизни ташкил этди ва апрель ойидан бошлаб -1,8 фоизгача тушди. Марказий банк раҳбари реал самарали курсдаги муайян фарқ «ёпиқ» бўлганини таъкидлади.

Ограничения на покупку и продажу валюты в Узбекистане вводиться не будут, сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов на онлайн-брифинге в среду. Брифинг был посвящен итогам внеочередного заседания правления ЦБ по пересмотру основной ставки.
По словам главы Центробанка, девальвационные ожидания населения и предпринимателей остаются на высоком уровне из-за снижения денежных переводов в марте на 23% (по сравнению с февралем). За первые 10 дней апреля по сравнению с аналогичным периодом марта объем переводов снизился в три раза.
Динамика денежных переводов и валютных операций с населением. Источник: ЦБ.
«В результате предложение на валютной бирже значительно снизилось. При этом объем покупки населением валюты в обменных пунктах остался на значительном уровне. В частности, если в марте население приобретало валюту в среднем на 13,3 млн долларов в день, то со второй декады апреля эта сумма резко выросла. В частности, 10 апреля — 19,5 млн долларов, 13 апреля — 22 млн долларов», — отметил он.
Юридические лица также увеличили объемы покупок иностранной валюты. Если в марте они покупали на бирже валюту в среднем на 37,5 млн долларов в день, то с 10 апреля средний ежедневный спрос вырос на 30%: 10 апреля — 43,8 млн долларов, 13 апреля — 32 млн долларов, 14 апреля — 50,3 млн долларов.
Динамика спроса и предложения юридических лиц на валютной бирже 10, 13 и 14 апреля. Источник: ЦБ.
Среднее ежедневное предложение на бирже, которое в марте составляло 21,5 млн долларов, упало на 40% с 10 апреля. Продажи валюты на бирже 10 апреля составили 7,4 млн долларов, 13 апреля — 12,2 млн долларов, а 14 апреля — 0,6 млн долларов.
«Если поставить на весы выбывающую часть валютных средств, то есть баланс. Этот баланс оказал влияние на девальвационные ожидания и предложение», — сказал Мамаризо Нурмуратов.
Глава ЦБ сообщил, что на сегодняшний день спрос на валютной бирже составляет 62 млн долларов и 16 млн евро.
Динамика реального эффективного курса сума. Источник: ЦБ.
«Рост обменного курса до 10121 сума стал причиной возврата 80% заявок на покупку валюты. Раньше такого не наблюдалось. То есть продавалось мало валюты, а сравнительно большая часть спроса на валюту покрывалась за счет дополнительной продажи валюты Центральным банком с нарушением в определенной степени принципа нейтральности», — объяснил он.
Регулятор принял решение осуществлять валютные интервенции на основе принципа нейтральности золотовалютных резервов без влияния на фундаментальный тренд обменного курса.
Мамаризо Нурмуратов считает, что текущий обменный курс в 10121 сум свидетельствует «о его приближении к естественной точке». Он заявил, что никаких ограничений на покупку и продажу валюты вводиться не будет — курс будет формироваться на основе рыночных факторов.
Девальвация национальных валют основных торговых партнеров Узбекистана. Источник: ЦБ.
Реальный эффективный курс сума (к валютам основных торговых партнеров Узбекистана с учетом инфляции) в марте составлял 7,3%, а с апреля он снизился до -1,8%. Руководитель Центробанка сообщил, что определенная разница в реальном эффективном курсе была «закрыта».
14 апреля ЦБ снизил основную ставку с 16% до 15% с учетом пересмотра прогноза инфляции в сторону понижения на фоне замедления экономической активности в условиях снижения внешнего и внутреннего спроса.