Google компанияси Ўзбекистонда қўшилган қиймат солиғини (ҚҚС) тўлашни бошлади. Бу ҳақда Давлат солиқ кўмитанинг матбуот хизмати хабар берди.
Хабарга кўра, Ўзбекистонда бундай компанияларни рўйхатга олиш учун Давлат солиқ қўмитаси томонидан махсус хизмат — Интернет-компанияларнинг ҚҚС-офиси — http://tax.uz яратилди.
Давлат солиқ қўмита маълум қилишича, 24 апрель кунига қадар мазкур ҚҚС-офис орқали Ўзбекистонда 9 та хорижий компаниялар ихтиёрий солиқ тўловчи сифатида рўйхатдан ўтди.
Улар:
— Google Commerce Limited;
— Google Ireland Limited;
— Google Voice Inc;
— Apple Distribution International Limited;
— Netflix International B.V.;
— Samsung Electronics Co., Ltd.;
— Сleverbridge AG;
— Xsolla (USA), Inc.;
— Activision Blizzard International BV
Маълум қилинишича, ҚҚС бўйича биринчи тўлов «Google Commerce Limited» компанияси томонидан амалга оширилди. Компания жорий йилнинг I-чораги якунларига кўра давлат бюджетига 85 минг евро миқдорида маблағ тўлади.
Давлат солиқ қўмитасига ҚҚС-офиси орқали рўйхатдан ўтиш учун хорижий компаниялардан аризалар келиб тушиши давом этмоқда, дейилади хабарда.
Маълумот учун, Солиқ кодекси билан 2020 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жисмоний шахсларга хизматларни электрон шаклда тақдим этадиган хорижий компаниялари учун қўшилган қиймат солиғини (ҚҚС) тўлаш жорий этилган эди.

В Узбекистане в качестве налогоплательщиков добровольно зарегистрировались девять иностранных компаний, сообщила пресс-служба Государственного налогового комитета.
С 2020 года Налоговым кодексом введена уплата налога на добавленную стоимость иностранными компаниями, которые оказывают физическим лицам на территории Узбекистана услуги в электронной форме.
Для регистрации таких компаний создан специальный ресурс — НДС-офис интернет-компаний.
К настоящему времени в нем зарегистрировались:
- Google Commerce
- Google Ireland
- Google Voice
- Apple Distribution International
- Netflix International
- Samsung Electronics
- Сleverbridge
- Xsolla (USA)
- Activision Blizzard International
Первое поступление по НДС совершила компания Google Commerce. По итогам работы за I квартал компания уплатила 85 тысяч евро, заявил налоговый комитет.
«Заявки от зарубежных компаний на постановку на учет через НДС-офис в ГНК продолжают поступать», — говорится в сообщении.
Введение так называемого «налога на Google» в начале года вызвало дискуссии. Так, бывший региональный директор «Яндекса» в Узбекистане Евгений Лукьянчиков назвал решение о вводе «налога на Google» «digital-суицидом». Он отметил, что введение такого налога предусматривает отмену двойного налогообложения по международным договорам.
В ГНК ответили, что это не новый налог, а «расширение сферы действия хорошо знакомого всем НДС». «Нововведения никак не затрагивают налогообложение доходов (прибыли) этих компаний. Эти иностранные компании не являются плательщиками налога на прибыль в Узбекистане. Поэтому о двойном налогообложении по международным договорам здесь речи быть не может», — говорилось в заявлении комитета.