Ўзбекистон Бош прокуратураси Халқ депутатлари Наманган шаҳар Кенгаши депутати Толибжон Муҳамадиевга нисбатан ҳокимият вакилига нисбатан жиноят иши қўзғатилганини маълум қилди.
«Газета.uz» аввал хабар қилганидек, ИИВ хабарига кўра, 15 апрель куни депутат «Қизилкўприк» блокпостида ЙХҲБ инспекторининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, автомобилидан тушади ва унга қўли билан зарба беради. Сўнгра у инспекторнинг погони ва хизмат белгисини юлиб олиб, ерга ташлайди. Мазкур ҳолат бўйича ИИВ матбуот хизмати «Босар-тусарини билмай қолган депутат» сарлавҳаси билан видеолавҳа эълон қилди.
Бош прокуратура маълумотларига кўра, Наманган шаҳар прокуратураси 16 апрель куни Толибжон Муҳамадиевни жиноий жавобгарликка тортиш ва эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олишга розилик бериш ҳақида Халқ депутатлари Наманган шаҳар Кенгашига тақдимнома киритади.
Шу куннинг ўзида мазкур тақдимномани кўриб чиққан Халқ депутатлари Наманган шаҳар Кенгаши Толибжон Муҳамадиевни жиноий жавобгарликка тортишга рухсат беради, бироқ эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиш рад этади. Мазкур ҳолат юзасидан Кенгашнинг розилиги асосида шаҳар прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 219-моддаси (ҳокимият вакилига ёки фуқаровий бурчини бажараётган шахсга қаршилик кўрсатиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Бироқ 19 апрель куни Халқ депутатлари Наманган шаҳар Кенгашининг навбатдан ташқари ўтказилган сессиясида Кенгашнинг аввалги қарори бекор қилиниб, Толибжон Муҳамадиевни жиноий жавобгарликка тортиш ва эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиш рад этилади.
21 апрель куни Наманган вилоят прокурори Халқ депутатлари Наманган вилояти Кенгашига шаҳар Кенгашининг иккинчи қарорини бекор қилиш ҳақида тақдимнома киритади.
Тақдимнома 25 апрель куни кўриб чиқилди. Шаҳар Кенгашининг 16 апрелдаги қарори ўзгаришсиз қолдирилди (Толибжон Муҳамадиевни жиноий жавобгарликка тортишга рухсат берилиб, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиш рад этилди) ҳамда 19 апрелдаги қарори бекор килинди. Ҳозирда жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
ИИВ видеолавҳаси эълон қилинганидан кейин бир гуруҳ депутатлар ички ишлар вазири Пўлат Бобожоновга депутат билан боғлиқ ҳодиса видеотасвирини тўлиқ ҳолда эълон қилишни сўраб хат билан мурожаат қилишди.

Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о возбуждении уголовного дела в отношении депутата Наманганского городского кенгаша народных депутатов Толибжона Мухаммадиева за сопротивление представителям власти.
Как ранее писала «Газета.uz», 15 апреля на блокпосте «Кизилкуприк» депутат, согласно сообщению МВД, не выполнил законные требования инспектора УБДД, вышел из своего автомобиля и ударил его по руке. Потом он сорвал погоны и служебный знак инспектора и бросил их на землю. По этому факту пресс-служба МВД публиковала видеосюжет «Зазнавшийся депутат».
По данным Генпрокуратуры, 16 апреля прокуратура города Намангана внесла представление в Наманганский городской кенгаш народных депутатов о получении согласия на привлечение Толибжона Мухаммадиева к уголовной ответственности и заключению его под стражу.
Кенгаш в тот же день, рассмотрев представление, дал согласие на привлечение депутата к уголовной ответственности, но отказал в заключении его под стражу. Городская прокуратура возбудила уголовное дело по части 2 статьи 219 (сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг) Уголовного кодекса и начала следствие.
Однако 19 апреля кенгаш на внеочередном заседании отменил свое решение и отказал в привлечении к ответственности и заключении под стражу Толибжона Мухаммадиева
21 апреля прокурор Наманганской области внес представление в вышестоящий кенгаш — Наманганский областной кенгаш народных депутатов, чтобы отменить второе решение городского кенгаша.
Представление было рассмотрено 25 апреля. Решение городского кенгаша от 16 апреля осталось без изменений (согласие на привлечение к уголовной ответственности и отказ на заключение под стражу), а решение от 19 апреля отменено. Следствие сейчас продолжается.
После выхода видеосюжета МВД группа депутатов написала письмо министру внутренних дел Пулату Бобожонову с просьбой опубликовать полное видео инцидента с депутатом.